Zlato a malý veletoč

Pokud si vybavíte, co se dělo v roce 2012 v mediích, tak by se to dalo označit směle zlatou mánií. Pomalu každý týden se objevoval v mediích, tuzemských i zahraničních, článek o tom, jak se investoři vrhají na zlato a jaká skvělá investice to teď je. A padaly cílové ceny 2000, 2200, 2500, atd. Když už probíhá delší čas taková „masáž“, ať už záměrná či ne, je třeba vždy zpozornět.

A skutečně. Máme duben 2013 a komentáře ke zlatu najednou poněkud mění charakter. Překvapení? Ale kdeže. Goldman Sachs doporučuje zlato shortovat (spekulovat na jeho pokles). A to je nyní zlato pod 1600. Na konci roku 2014 očekává Goldman Sachs cenu zlata jen na 1270. UBS svůj letošní cíl snížila z 1900 na 1740. 

Takže pozor na tahle doporučení. Nejprve se všichni ženou nad 2000 a pak otočka o 180% a budou se předhánět ve snižování doporučení. Především si nemyslím, že situace ve světě je nyní nějak extra jistá a že je důvod k tomu, aby zlato dále dramaticky klesalo, když už nám kleslo z úrovní zhruba 1900 až téměř k 1500. I když nikdy nepodceňujme davovou psychózu.

Evropa stále zápasí. A USA si zase tisknou peníze ukrutnou rychlostí  a riziko inflace tu je. A pozice zlata je především taková, že má udržet hodnotu, zajistit proti inflaci a v dobách nejistých je to zpravidla téměř jediná věc, která roste.

A tak bych si za současných podmínek na nějaké velké propady až k 1200 určitě nevsadil. Ono to celé souvisí i s mým předchozím článkem o Barrick Gold, který vám tak znovu doporučuji k přečtení.

Upozornění k CFD: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 51 až 76 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

© 2024 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang