InvestPortal.cz Vyhledat
Zobrazit všechny články

Neponižujme ženy zřizováním ženských kvót pro podíl žen ve vedení firem

25.1.2014 Jan Hýsek (přečteno 3583x)
Neponižujme ženy zřizováním ženských kvót pro podíl žen ve vedení firem

Aby v tom bylo jasno, ženy miluji. Jsou to úžasná stvoření a není možné si bez nich život představit. Věnuji jim také celkem velký prostor ve svých příspěvcích.

Poslední dobou se v Evropě hovoří a diskutuje o tom, že by bylo vhodné zákonem stanovit kvóty pro zastoupení žen ve vedení firem a to i těch soukromých. Považuji to za značně nešťastné a rád bych popsal proč.

Ženy dostávají čím dál tím větší prostor (ano, na úkor mužů) ve společnosti. Tak například šéfují velkým firmám, šéfují úřadům, jsou prezidentkami států a je to všechno velmi správně. Nicméně, ne každá žena touží vést stát, obří firmu, tisíce zaměstnanců, vynalézat rakety či něco podobného. Ony ty věci většinou znamenají ohromné osobní oběti a zpravidla se tomu musíte věnovat 24 hodin denně a mnoho let. A nyní ten podstatný rozdíl mezi muži a ženami. Je řada chlapů, kteří tu cenu jsou ochotni zaplatit a věnovat se tomu 24 hodin denně třeba 20 let. Avšak menšina žen chce dělat pouze jednu věc a to ještě k tomu z výše uvedených. Dokonce bych řekl, že ten poměr odpovídá tomu, jak jsou dnes např. v topmanagementu firem zastoupeny muži a ženy. Prostě konkurence mužů je podstatně větší a podstatně více se jich "tlačí" do špičky.

(Mohl bych, ale dnes nechci rozebírat i biologické důvody - například testosteron a s ním související agresivitu mužů (týká se i byznysu)...)

Dobrá, na toto všechno můžete říci, že je to pouze můj subjektivní názor. Tak pojďme pokračovat v dalších důvodech.

Vezměme si soukromé společnosti a jejich majitele. Pokud jsem majitelem společnosti a vybírám si nového šéfa (šéfku), je velmi pravděpodobné, že chci pro svoji firmu "to" nejlepší. Pokud mám mezi adepty k dispozici špičkovou ženu/manažerku, která se na post šéfky firmy hodí a další adepti, muži, jsou pouze nadprůměrní či průměrní, není absolutně žádný důvod proč nezvolit ženu a neudělat z ní šéfku firmy. Ta dobrá volba může mít pro mne přínos v milionech či miliardách! A jsem přesvědčen o tom, že naprostá většina majitelů firem přesně takto uvažuje. Chtějí špičkové šéfy - pohlaví je irelevantní. Nezáleží na něm. Žena, muž, gay, lesba. Tady jde na prvním místě o byznys, o osobnost, o vítězství ve hře zvané byznys.

Další zásadní důvod? Pokud chci zavést kvóty pro ženy v topmanagementu firem, říkám tím vlastně, že ženy nejsou tak dobré a nebo jich není, těch špičkových, dostatek na to, aby se prosadily. Ono je to totiž ve skutečnosti dosti ponižující. Tedy ono stanovení kvót. Ponižující pro ženy.

A konečně, co má co nějaký stát či EU žvanit soukromým společnostem do toho, které pohlaví je má vést? Vždyť je to, s prominutím, ujetý.

Co tedy s tím? Zcela souhlasím s tím, aby kdokoliv, a to třeba i stát, přesvědčoval majitele firem a třeba i celou společnost, aby bylo co nejvíce šéfek ve vedení firem. A mělo by to být také podloženo odpovídající argumentací. Jenom proboha nestanovovat takovou věc zákonem! To totiž ženám jenom ublíží a svým způsobem je to ponižuje. Obrátí se to proti nim.  

Jan Hýsek Jan Hýsek

Investor, podnikatel, lektor.

Můžete mi napsat na janhysek(zav)seznam.cz

Najdete mne také na Fb https://www.facebook.com/akciecz

   Tip: Dům s pozemkem téměř 6000m2 7 minut od Hradce za cenu bytu v krajském městě. Více zde

Komentáře k článku