VW a Prevent: smír a balkánská sebevražda

Německý Volkswagen (VW) se dohodl s dvěma rebelujícími dodavateli dílů. Spory trvaly 6 dní a vedly k přerušení dodávek a následně i k pozastavení produkce modelů Golf hatchback a Passat sedan. Akcie Volkswagenu reagují zhruba dvouprocentním růstem.

Podle listu Hannoversche Allgemeine se strany dohodly na dlouhodobém partnerství. Oba dodavatelé, CarTrim a ES Automobilguss (ESA), které loni koupila bosenská skupina Prevent, obnoví dodávky co nejrychleji. 

Kvůli sporům byl VW donucen omezit či dokonce zastavit výrobu v šesti německých továrnách, což mělo dopad až na 27 700 pracovníků. VW stačil podat k soudu návrh na předběžné opatření, ale i tak by zřejmě nebyly dodávky obnoveny dříve než příští týden.

Podle deníku Financial Times začal spor v červnu, kdy prý VW náhle odstoupil od objednávky za půl miliardy EUR od společnosti CarTrim. VW souhlasil s určitou kompenzací, ale požadovaných 58 milionů EUR zaplatit odmítl.

Celá kauza odhalila silné i slabé stránky obou stran. Vidíme, že největší evropská automobilka závisí na jediném dodavateli klíčových dílů. Sarajevská Prevent Group sice ukázala, že může hezky držet v šachu i takového giganta jakým VW bezesporu je, ale celkově jde spíše o sebevraždu v přímém přenosu.

Šance, že se Preventu podaří uzavřít další kontrakt s VW nebo s nějakou jinou velkou automobilkou, je mizivá. V roce 2013 se Bosňané v  podobném sporu rozkmotřili s Daimlerem. Podle sdělení této automobilky již s Preventem obchodují v současné době pouze velmi málo.

Úděl dodavatelů velkých společností bývá často neradostný a plný ústrků, ale takový je život. Nikdo tyto společnosti nenutí, aby silným obrům své zboží dodávaly. (Například v případě malých pivovarů je pro finanční zdraví společnosti mnohdy lepší nedodávat do supermarketů a zůstat u prodeje piva „kolem komína“ a sudů do hospod za hotové.)

Co se týče VW, možná se zde otevírá nová příležitost pro české, slovenské nebo maďarské dodavatele. Středoevropská nátura rozumí heslu „Maul halten und weiter dienen“ přece jenom mnohem lépe než Balkán.

Upozornění k CFD: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 51 až 76 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

© 2024 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang