InvestPortal.cz Vyhledat
Zobrazit všechny články

Uplatnění výdajů k pronájmu nemovitosti

4.2.2014 Jiří Hladík (přečteno 1983x)
Uplatnění výdajů k pronájmu nemovitosti

Dotaz: Vlastním dva domy, ve kterých pronajímám nebytové i bytové prostory. Uplatňuji výdaje paušální částkou ve výši 30%, ale letos jsem na jednom z těchto domů provedl opravu a výdaje přesáhly nájemné vybrané v tomto domě. Můžu na jeden dům uplatnit paušální výdaje a na druhý výdaje na opravu?

Odpověď daňového poradce: Ne. Příjmy z nájmu nemovitostí ve Vašem případě tvoří základ daně z příjmů podle § 9. A je celkem lhostejné, zda-li se jedná pouze o jednu nemovitost či o větší počet. Taky k tomu můžete klidně pronajímat i pole. Všechny příjmy, které podléhají dani podle tohoto ustanovení zákona, tvoří jeden základ daně. A zde se musíte rozhodnout, co je pro Vás výhodnější. Paušální výdaje ve výši 30% anebo skutečné výdaje.
K tomu mohu jen podotknout, že způsob uplatnění výdajů můžete každý kalendářní rok libovolně měnit. Také připomínám, že v roce 2013 lze paušální výdaje uplatnit jen do maximální výše 600.000,- Kč.

Jiří Hladík Jiří Hladík

Poskytuji komplexní servis pro podnikatele a společnosti v oblasti vedení účetnictví, daní, daňové evidence, daňového poradenství a zpracování daňového přiznání a to více než 20 let. Vše podstatné najdete zde

Tipy pro investory: Naučte se základy opčního obchodování

Komentáře k článku