InvestPortal.cz Vyhledat
Zobrazit všechny články

Světový den spoření II

30.10.2014 Petr S. (přečteno 4010x)
Světový den spoření II

Rok se s rokem sešel a máme tu znovu světový den spoření, tedy 31.10. Přesně před rokem jsme měli možnost podívat se za paní Millerovou, která se rozhodla spořit, a podívat se na možnosti v článku

http://investportal.cz/svetovy-den-sporeni-ci-snad-cesky-den-place

Co se nám po roce změnilo? Bohužel musím konstatovat, že prakticky nic. Máme světový den spoření, ale nemáme světové produkty, do kterých by mělo smysl spořit. Stále se člověk musí poohlédnout v zahraničí, pokud chce něco smysluplného. Naštěstí stále se dají najít rozumné možnosti se zajímavým výnosem.

Nabízí se ale jiná otázka. Máme Den spoření, Den finanční gramotnosti, ale co vlastně "oslavujeme"? Většina lidí kolem nás je finančně negramotných. Troufám si tvrdit, že se to týká i oboru financí, kde velmi slušné procento lidí na tom bude stejně. No a do toho číhají různé kreditní pasti, ze kterých se pak jen horkotěžko dostává.

Jak tedy využít Den spoření? Mám pro vás návrh. Co si tak sednout, zamyslet se nad tím, jak pracujeme s penězi a zkusit si dát dohromady určitý plán. Tím nemyslím různé "finanční analýzy" s motivem PRODAT. Mám na mysli opravdu používání peněz. Podívat se na své příjmy, výdaje, tvorbu rezerv a i se zamyslet, kam to celé směřuje a kam to směřovat chcete.

Je zvláštní, že v podnikání a zaměstnání plánujeme, máme ve firmách rozpočty, cashflow, dlouhodobé a krátkodobé finanční plány, ale sami u sebe povětšinou ne.

Chcete doopravdy využít Den spoření? Sedněte si, sepište si reálné příjmy a výdaje a poté dle výsledku jednejte:

a/ příjmy jsou menší než výdaje - v takovém případě jste v pasti, ze které ale vede cesta ven a to dokonce dvojí. Snížením výdajů a navýšením příjmů. Každopádně ale nevede cesta strkáním hlavy do písku.

b/ příjmy a výdaje jsou stejné - gratuluji, alespoň nejste záporní. Každopádně tak je to teď a je načase se začít přípravovat i na budoucnost. Udělejte maximum pro to, abyste spadli do kategorie c/

c/ příjmy převyšují výdaje - v tuto chvíli jste vítězi Hry na peníze. Každopádně následuje druhý krok. Vymyslete, co s penězi, které měsíčně přebývají. Nechte je pracovat rozumným způsobem, ať se množí. Jak? Na tuto odpověď dnes není prostor, ale rád zodpovím v budoucnu.

Kdy naposledy jste si sedli a udělali si soupis příjmů a výdajů? Pokud si sami nedokážete vzpomenout, udělejte z toho tradici a každý rok, na Den spoření, si sedněte, sepište příjmy, výdaje a podívejte se na rozdíl oproti předchozímu roku. Byla by to příjemná tradice a jsem zvědav, kdo to udělá.

Přeji vám hodně štěstí při zakládání krásné nové tradice a příjemný Den spoření.

Petr S. Petr S.

Nejsem blogger a nepíši často. Trvá dlouho, než mě nějaké téma osloví, ale potom se odhodlám a jdu na to.

Můj cíl na investportal - jsou dva a s oběma můžete pomoci:

          1/ přivést na tyto stránky 999 like  - pokud se Vám článek líbí, dejte like i na web.

          2/ mít na jednom článku magických 999 like - ale dejte like opravdu jen, pokud se Vám článek líbil. Nechci nahánět jen počty. Díky

 

V životě se věnuji problematice peněz, finanční gramotnosti a investicím převážně vlastního kapitálu do různých oborů. Zkrátka "jen" posílám peníze tím správným směrem, aby pomáhaly a množily se. Ale život, ten není o penězích, je o úplně jiných hodnotách.

A jedna rada k investicím:

Nejlepší doba investovat byla před 20 lety. Druhá nejlepší je právě teď.

   Tip: Dům s pozemkem téměř 6000m2 7 minut od Hradce za cenu bytu v krajském městě. Více zde

Komentáře k článku