InvestPortal.cz Vyhledat
Zobrazit všechny články

Švarc systém

4.2.2014 Jiří Hladík (přečteno 4981x)
Švarc systém

Dotaz: Mám zakázku na stavební práce, kterou nezvládnu sám. Mohu si najmout na výpomoc další živnostníky kteří mi budou svou práci fakturovat? Nebude se jednat o švarc systém?

Odpověď daňového poradce: Asi se zde jedná o problém, zda-li není možné v této souvislosti posoudit Váš vztah k dalším živnostníkům jako závislou činnost. Tu popisuje v § 2 zákoník práce, § 420 Nového občanského zákoníku zase vymezuje status podnikatele.
V obou případech je jablkem sváru výklad samostatnosti. Samostatný je podnikatel tehdy, když rozhoduje o své činnosti samostatně a sám si ji organizuje. Pokud ale ve vztahu nadřízenosti zaměstnavatele, jménem zaměstnavatele a podle jeho pokynů vykonává svou práci, je to švarc systém. Hranice je velmi tenká, vymezují ji smluvní strany a odpovědnost za vykonanou práci. Pokud bude živnostník fakturovat odpracované hodiny, tak zcela zjevně nejde o podnikatelskou činnost. Jsem toho názoru, že není podstatné, zda-li je takováto práce vykonávána pouze pro jednu osobu či pro více.

Jiří Hladík Jiří Hladík

Poskytuji komplexní servis pro podnikatele a společnosti v oblasti vedení účetnictví, daní, daňové evidence, daňového poradenství a zpracování daňového přiznání a to více než 20 let. Vše podstatné najdete zde

Tipy pro investory: Naučte se základy opčního obchodování

Komentáře k článku