InvestPortal.cz Vyhledat
Zobrazit všechny články

Správný čas na drahé kovy?

6.11.2015 Martin Jonášek (přečteno 4041x)
Správný čas na drahé kovy?

Aktuálně na vlastní kůži zažíváme fenomén, který by neměl vůbec existovat a tím jsou záporné úrokové sazby.

Co vlastně záporné úrokové sazby vypovídají o trhu? Jak je možné, že je někdo dobrovolně a vědomě ochoten nést dokonce i nominální ztrátu u svých investic?
 

Záporné úroky znamením nedůvěry v trhy

Záporné úroky jsou znamením značné nedůvěry v trhy. Velcí investoři (tzv. smart money) jsou ochotni nést i mírnou nominální ztrátu (reálné ztráty po započítání inflace jsou ještě daleko větší), než aby riskovali větší potenciální ztráty na více rizikových akciových trzích.

Uvážíme-li, kterých trhů se záporné úrokové sazby týkají, zjistíme, že se jedná především o dluhopisy nejvyspělejších států jako je Německo, Švýcarsko, Japonsko nebo třeba Dánsko.

Reálně tedy nejde o to, jak maximálně vydělat, ale spíše jak nejméně v budoucnu ztratit.

Ekonomické oživení je pouze mýtus

Není se také čemu divit, když i akciové trhy nejvyspělejších států klesají. Dokonce i v našich finančních médiích se občas objeví články, které varují před přicházející krizí.

Burzy se již dávno odpoutali od reálné ekonomiky a růst většiny akciových trhů je dán pouze tištěním peněz a v poslední době také zpětnými odkupy akcií.

Také na trhu dluhopisů máme megabublinu. A to raději již vůbec nemluvím o finančních derivátech, které Warren Buffett nazývá zbraněmi hromadného finančního ničení a které ukrývají špatné úvěry za poslední 2 dekády.

Velice krásně shrnula aktuální vývoj ekonomka Markéta Šichtářová ve svém vystoupení na Vyšehradském fóru.

Bezhotovostní společnost = Sen bankéřů

Zavedení negativního úroku za likviditu, kterou obchodní banky umístí u centrální banky, znamená přenesení nákladů na široké masy. Mluví se dokonce i o úplném zrušení hotovosti. Zrušení papírových peněz by donutilo lidi otevírat si elektronické účty, což by uvolnilo centrálním bankám ruce a ty by tak mohly vesele snižovat úrokové sazby, dokud by to považovali za nutné.

Finanční média ukazují hotovost jako ničitel monetární politiky a prostředek, který značně ulehčuje život kriminálníkům a daňovým podvodníkům. Zrušení hotovosti jen kvůli tomu, že ji zlomek procenta zneužívá k podvodů je podobný nesmysl jako zakázat nůž. Ten také slouží kriminálníkům a podvodníkům jako zbraň, avšak drtivá většina jej nepoužívá nůž ke zločinu, nýbrž k legitimním účelům.

Nakonec je snem bankovního kartelu mít bezhotovostní měnu, protože tak získají absolutní moc na životy druhých. A také se již pak nemusejí bát runu na jejich banky.

Pak se také může jednoho dne stát, že přijdete do obchodu a budete chtít platit a na Vašem kontě nic nebude. Někdo se prostě rozhodl, že mu nevyhovují Vaše názory a tak Vás velmi snadno odříznou od zdroje financí. A to je také hlavní důvod, proč nás bankéři skryté tlačí k bezhotovostní ekonomice.

Uměle stlačené úrokové sazby vedou k chybným investičním rozhodnutím, nafukují finanční trhy a roztáčejí další kolo krize. Při aktuálním vývoji mi dává stále větší smysl rada manažera dluhopisového fondu Fidelity „Nadešel čas držet fyzickou hotovost, spolu se zlatem a stříbrem“.

Martin Jonášek Martin Jonášek

„Dělám vše proto, aby se peníze opět staly požehnáním, místo nástroje skrytého ovládání, jak se tomu stalo během posledních staletí.“

Po přečtení knihy Bohatý táta, chudý táta pana Roberta Kyiosakiho, jsem poznal, že bohatí myslí jinak. Dnes pomáhám lidem zbavit se jistých ekonomických mýtů, aby se i oni mohli stát bohatými.

Řídím se heslem: Bohatství se tvoří nákupem podhodnocených aktiv a jejich prodejem ve správnou dobu.

Která aktiva jsou aktuálně nadhodnocená a která jsou podhodnocená i spoustu dalších důležitých souvislostí se můžete dozvědět v mém e-booku s názvem Neinvestujte jako ovce nebo skončíte na porážce!

Tipy pro investory: Naučte se základy opčního obchodování

Komentáře k článku