InvestPortal.cz Vyhledat
Zobrazit všechny články

Solární panely a krvavá lázeň

16.6.2013 Administrátor (přečteno 4748x)
Solární panely a krvavá lázeň

Solární panely považuji za atraktivní zdroj energie. Dokáži si představit, že jednou bude každý druhý či třetí dům vybaven tímto obnovitelným zdrojem energie. A to nejen v bohatých rozvinutých zemích, ale třeba i v zemích jako je Čína, Indie či Vietnam. Celý sektor produkce solárních panelů však prochází v posledních letech krvavým obdobím.

Kdybyste se mne zeptali před pěti lety, zda oblast solárních panelů považuji za perspektivní oblast, řekl bych že ano. Prostě se mi to řešení líbí. V rozporu s tím jsou akcie producentů solárních panelů po brutálních poklesech. To nejsou poklesy za posledních pět šest let třeba o 50%. U čínských producentů solárních panelů můžete vidět poklesy akcií třeba o 98%. Podívejte se na akcie jednoho z největších světových producentů Suntech Power. Z maxima na 80 usd až na 40 centů. To je dosti šílené. Jiní producenti, jako třeba ti evropští či američtí dopadly mnohem hůře - někteří už to mají za sebou. Přesto si netroufnu odhadnout, zda se tyto solární tituly letos odrážejí ode dna a lze očekávat nárůsty kurzů v řádu i stovek procent. I když bych tím zase tak moc překvapen nebyl. 

Největší výrobci solárních panelů (2012)
Pořadí Výrobce (země) Výkon vyrobených panelů (MW)
1 Yingli Green Energy (Čína) 2300
2 First Solar (USA) 1800
3 Trina Solar (Čína) 1600
4 Canadian Solar (Čína/Kanada) 1550
5 SunTech Power Holdings (Čína) 1500
6 Sharp Solar (Japonsko) 1050
7 Jinko Solar (Čína)  900
8 SunPower Corp (USA/Filipíny) 850
9 REC (Norsko) 757
10 Hanwha SolarOne (Čína) 750

 

Celní válka s Čínou o solární panely

Aby toho bylo více, tak se EU rozhodla ještě trochu více deformovat trh a vytáhla do celní války s Čínou. Jak se jistě dalo očekávat, každá akce má svoji protireakci. A v byznysu to platí stejně tak.

Od začátku června je dovoz solárních panelů z Číny do Evropské unie zatížen clem 11,8%, navíc od srpna má toto clo vzrůst na 37% až 68%. EU tvrdí, že čínští výrobci solárních panelů praktikují dumping. Čína pochopitelně okamžitě zareagovala a začíná prověřovat, zda se dumpingu nedopouští naopak evropští producenti a exportéři vína, zejména Francie a Itálie. Čistě "náhodou" právě Francie a Itálie cla na solární panely nejvíce protlačovaly. 

Boj přitvrzuje a bude asi ještě hůře. Číňané již ovládají více než 80% evropského trhu. Vloni zkrachovalo více než 20 evropských výrobců solárních panelů. 

Investice do akcií producentů solárních panelů

Investice do producentů solárních panelů mi i nadále přijde být zajímavá a ke zvážení. Zda se však právě v těchto měsících odraží celý sektor ode dna, to si tedy rozhodně netroufám odhadnout. Pokud bych však uvažoval o jednotlivých producentech, rozhodně bych se díval po Číňanech. Řekl bych totiž, že vědí velmi dobře co dělají a chtějí mazaně ovládnout celý trh a to i za cenu toho, že několik let budou prodělávat. O to větší bude následný zisk. A tohle perspektivní oblast je. 

Administrátor Administrátor

Mám za sebou 17 let investování a obchodování na akciových trzích, v ČR i v zahraničí. Investuji svoje vlastní finanční prostředky. Podnikání i investice mne živí a dnes již pracuji pro radost.

Tipy pro investory: Naučte se základy opčního obchodování

Komentáře k článku