InvestPortal.cz Vyhledat
Zobrazit všechny články

Situace v eurozóně si přiostřuje z jihu i severu – možný rozpad eura stručně a názorně

28.4.2015 Jan Dvořák (přečteno 3150x)
Situace v eurozóně si přiostřuje z jihu i severu – možný rozpad eura stručně a názorně

Situace v eurozóně si přiostřuje - z jihu, ale i severu.

Centrální řecké vládě docházejí peníze, vybírá jakékoliv i drobné částky od lokálních vlád či místních samospráv, vláda dále začala „jít“ po relativně malých dluzích (bavíme se zde o částkách maximálně pár stovek euro) Takto funguje země ZA hranou bankrotu, nikoliv na jejím pokraji. Z čeho jim centrální vláda peníze vrátí, zůstává záhadou. Základní scénáře jsou v podstatě 3.

Co občané? Čekejme obnovení barterového obchodu, kde to jen půjde. Ty mě to, já tobě tohle. Protože zajisté půjde o služby „bez dokladu“, daňový výběr se ještě zhorší. Ti, co mají peníze v bankách, je z nich stahují. Objem vkladů je na polovině hodnoty před několika lety. Jasné, lidé so obávají „bail-in“ systému záchrany řeckých bank. Začínají si uvědomovat, že pokud mají peníze v bance na účtu, peníze jsou vlastně banky a ne jejich. Jejich je jen pohledávka za bankou.

Nedivil bych se ani zavedení kontroly pohybu kapitálu směrem ven z Řecka. O kontrole pohybu kapitálu i v Evropě, jsem psal ve své výroční analýze v lednu. Něco takového by byl nůž do zad volnému pohybu kapitálu v Evropské unii.

Další „kudlu v zádech“ může Evropská unie pocítit od Finska. Tamní nedávné parlamentní volby významně posílily pozici odpůrců eura. Země je v ekonomických problémech a ještě pomáhat Řecku je to poslední, na co má tamní politická reprezentace teď chuť.

„Severní“ a „Jižní“ euro nemusí být nemyslitelné, vše ale proběhne se souhlasem Německa. Bez jeho souhlasu nemá rozdělení eura šanci.

Na závěr přidávám graf a komentář pocházející z dílny Boston Consulting Group a názorně zobrazuje dopady rozpadu eura, který byl již dříve zde na webu zveřejněn. Jaké kroky by země opouštějící euro musela podniknout?

  • Zavést kontrolu pohybu kapitálu
  • Zavést kontrolu pohybu zboží
  • Zavést hraniční kontroly
  • Vyhlásit bankovní prázdniny, aby ochránila banky před hromadnými výběry vkladů
  • Vyhlásit nový kurz měny, pravděpodobně by zpočátku nemělo jít o volně plovoucí kurz
  • Stanovit pravidla na přepočet eurových pohledávek a závazků. Lze čekat významnou restrukturalizaci dluhů (čti bankrot). Klíčové by bylo podle jakého práva by byl ten který dluh vytvořen. Problémy by zřejmě měly firmy půjčující si na mezinárodních finančních trzích.
  • Rekapitalizovat krachující banky
  • Stanovit, jak se zachovat v případě akciových a obligačních trhů, jak se zachovat v případě dodavatelsko-odběratelských vztahů apod.

Sledujte kroky řecké vlády a porovnávejte je se seznamem.

rozpad-eura

 

 

 

 

 

 

 

 

Jan Dvořák Jan Dvořák

.

Facebooková stránka s komentáři k aktuálnímu dění

Další moje komentáře nebo analýzy akcií najdete na

portálu Finakademie

 

Tipy pro investory: Naučte se základy opčního obchodování

Komentáře k článku