Rusko zostřuje boj proti daňovým rájům

„Chcete působit v daňových rájích, tak prosím, ale peníze tu nechte,“ nařídil prezident Putin.

V současnosti je běžné, že veškerý zisk v Rusku podnikajících firem se kumuluje v offshorových dcerách, které poté nic nevracejí zpět. Často jde o zisk vyvedený z Ruska formou dividend nebo úrokových plateb.

Peníze nejdou hned do daňového ráje, ale nejdřív putují přes tranzitní země s nízkou daňovou sazbou, například Kypr či Lucembursko, s nimiž má Rusko dohodu o zamezení dvojího zdanění. Daň z úroků se tak sníží z 20 % na 0 %, u dividend klesne z 15 % na 5 %.

Zdroj z ministerstva financí se deníku Vedomosti svěřil s tím, že nový zákon umožní uvalit na takto vyváděné prostředky sazbu daně platnou v Rusku. Stejné změny dolehnou i na akcionáře z řad fyzických osob. Ti nyní převádí dividendy přes Kypr na své zahraniční holdingy a platí daň jako v případě právnických osob: 5 %. Podle zákona budou nuceni odvádět 9 %, jako ostatní fyzické osoby.

Z prezidentova nařízení plyne, že zákon se dotkne jen dceřiných společností registrovaných v zemích, které jsou na černé listině ministerstva financí. Jde například o destinace, které se u podnikatelů těší největší oblibě: Britské Panenské ostrovy, Jersey, Belize či Bermudy).

Proti těmto rájům už určité sankce platí. V zásadě ale ruští podnikatelé ovládají své majetky přes holdingy na Kypru a v Lucembursku, které na černém seznamu ministerstva financí nefigurují.

Upozornění k CFD: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 51 až 76 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

© 2024 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang