InvestPortal.cz Vyhledat
Zobrazit všechny články

Rekordní počet IPO a červená kontrolka

15.4.2014 Jan Hýsek (přečteno 3409x)
Rekordní počet IPO a červená kontrolka

První čtvrtletí 2014 bylo opět po sedmi letech rekordní na světová IPO (primární úpisy akcií). Divoce se upisovalo jak v Evropě, tak i v USA. Hodnota nově upsaných akcií v Evropě dosáhla celkově hodnoty 11,4 miliardy eur. Byla tak vyšší než hodnota všech evropských IPO realizovaných v prvních kvartálech posledních čtyř let. Na burzách v USA proběhla za první čtvrtletí 2014 IPO v hodnotě 8 miliard eur. Podle PwC neustane příliv burzovních nováčků ani  v druhém čtvrtletí 2014. 

Červená kontrolka

Proč jsem ale v názvu článku použil slova červená kontrolka? To, že dochází k IPO, je zcela v pořádku a je to důkazem toho, že burza funguje a plní svoji základní úlohu. Kdyby to tak fungovalo i na té pražské! To, co vždy zvýší moji pozornost, jsou právě rekordní hodnoty IPO. Podle mého pozorování růst IPO roste dramaticky v době burzovní euforie až horečky. Tedy v době, kdy už trhy bývají značně vysoko a i akcie jsou výše ohodnocené (nadhodnocené?). Proto si firmy a majitelé chodí na burzu pro peníze v těchto šťastných chvílích, protože pravděpodobnost toho, že se prodá téměř cokoliv a draze výrazně roste.

Zdravá skepse

Ostatně k IPO jsem zdravě skeptický vždy. Co je to jiného, než situace, kdy insideři (majitelé firmy) prodávají své podíly? Jistě vědí proč  a jistě vědí, že cena bude stát za to.

A tak moje dobře míněná rada zní. S IPO vždy opatrně a vždy podrobně nastudovat výsledky dané firmy. Aby člověk nenakoupil příliš draho. Další hlupáci (co to od vás koupí) se již na trhu nemusí objevit.      

Jan Hýsek Jan Hýsek

Investor, podnikatel, lektor.

Můžete mi napsat na janhysek(zav)seznam.cz

Najdete mne také na Fb https://www.facebook.com/akciecz

   Tip: Dům s pozemkem téměř 6000m2 7 minut od Hradce za cenu bytu v krajském městě. Více zde

Komentáře k článku