InvestPortal.cz Vyhledat
Zobrazit všechny články

Proč nemám rád podílové fondy II

1.5.2013 Petr S. (přečteno 14715x)
Proč nemám rád podílové fondy II

Dne 16.8.2009 jsem napsal článek na téma

Proč nemám rád OPF – otevřené podílové fondy

Článek byl zveřejněn na 3 stránkách, z nichž následně ze dvou byl vymazán do dvou týdnů. Nikdy jsem se nedozvěděl proč, ale pravdou je, že jsem po tom ani moc nepátral.

Pamatuji si tehdy jakou vlnu nevole článek vyvolal hlavně u lidí z finančního poradenství, zvláště pak pojišťovnictví. Někdo se dotknul modly pro „investory“ – otevřených podílových fondů. A to jsem tehdy ani nemluvil o nepěknosti zvané předplácení poplatků za pravidelné investice, která přináší okamžité provize do kapsy poradce.

Původní článek si můžete přečíst zde.

http://www.akciecz.cz/products/proc-nemam-rad-otevrene-podilove-fondy/

Od té doby uteklo hodně vody a já už dávno zapomněl, že jsem kdy co podobného napsal a ani se k tomu nevracel. OPF jako produkt pro mě skončily v době, kdy jsem zjistil jiné možnosti investic a to, že max 20% fondů poráží každý rok index trhu. Vtip je v tom, že každý rok je to jiných 20% fondů.

Letos na mě ale čekalo ve schránce překvapení. Úplně jsem zapomněl na svou PRVNÍ investici do OPF. Psal se rok 2000 a mě navštívil finanční poradce, „specialista“ na investice z nejmenované třípísmenkové společnosti. Pamatuji si na ony argumenty a vychvalování společnosti, která je na trhu od roku 1928 a jak jsou dobří a přeci by to skoro století nepřežili, kdyby dobří nebyli. Tehdy zazněla i spousta dalších „rozumných“ argumentů, které by člověka přesvědčily. Protože jsem byl nezkušená konzerva, rozhodl jsem se tehdy pro jednoduchý pokus a „obětoval“ 4 000 Kč na diverzifikaci do nějakých fondů. Jeden prý velmi defensivní, druhý velmi dynamický. Tehdy to pro mě byla hranice rizika, kterou jsem byl ochoten podstoupit, abych si to osahal a mohl postupně přidávat.

Nakonec mi osud ukázal jinou cestu a já na tuto svou „prvotinu“ už dávno zapomněl. Tak by to i zůstalo, kdyby …

Začátkem roku 2013 mě ve schránce čekal dopis, který si můžete prohlédnout v příloze. Renomovaná společnost mi poslala roční výpis (kdo ví, kam se ztratily ty výpisy za předchozí roky, já je nikdy neviděl). V naději dalších milionů, které mohu házet vidlemi otevírám dopis a …

Dynamická strategie mi za oněch 13 let přinesla výnos ve výši 3 Kč z vkladu, zatímco defensivní dokonce 373 Kč. Sny o milionech se rozplynuly.

Co to pro mě znamená? Moje agresivní strategie vydělala za 13 let krásných 0,15%, což dělá roční výnos 0,01%. Tedy setinu procenta roční výnos.

Defenzifní strategie si vedla lépe. Krásných 18% za 13 let dělá 1,43% ročně (nepočítám složené úročení).

Průměrně tedy „portfolio“ výnos 0,72% ročně.

Nedalo mi to a zkontaktoval jsem společnost. Bylo mi sděleno, že každá investice má svůj investiční horizont a diverzifikace a dlouhodobá strategie a bla bla bla. A vlastně můžu být rád, že jsem neprodělal. Pokud je investiční horizont 13 let málo, tak nevím kolika let bych se měl dožívat, abych z toho něco měl.

A neprodělal? Kolik byla inflace od roku 2000 do dnešní doby? Jednoduchým součtem krásných 34%.

http://www.estav.cz/finance/inflace.html       

V reálných penězích jsem tratil něco přes čtvrtinu. A víte co, jsem za to rád. Jsem rád i za to, že jsem na tuto „investici“ zapomněl. A jsem rád za to, že se s Vámi mohu podělit o zkušenost.

V článku z roku 2009 jsem řekl: OPF? Děkuji nechci. A nyní po čtyřech letech se pod to můžu znovu podepsat.

Abych ale nepaušalizoval. Jsou určitě i fondy, které ve stejném časovém horizontu přinesly zisk. Pojďme se podívat jinam. Třeba teď díky „odborníkům“ Výnosu& Jistoty tolik rozšířené fondy Templeton.

http://www.franklintempleton.cz/cs-cz/investor/fondy/ceny-vykonnost

Když se podívám na tabulku průměrných ročních výnosů od vzniku jednotlivých fondů, dostávám čísla typu 2%, 4%, 5% výnosu ročně. Dokonce i dlouhodobě záporné výnosy. Kde je oněch slibovaných 10 a více procent ročního výnosu? Jsou takové, ale jsou ojedinělé. Člověk si může říci, že zkusí štěstí, ale …nic pro mě.

Poslední zamyšlení je nad délkou existence jednotlivých fondů. Ať již společnost z mého výpisu, tak i druhá zmiňovaná se chlubí tradicí několika desítek let (založeny 1928 a 1947). Jak je potom možné, že spravované fondy mají data vzniku šest, deset, vyjímečně patnáct let zpátky? Co bylo předtím? Kde jsou data o tom, jak se společnostem a fondům dařilo? Nechci být schizofrenik, ale evokuje to myšlenku – když se fondu nedaří, tak jej zavřeme, převedeme na jiný, sloučíme, no zkrátka zrušíme historii a hurá znovu na trh. Hlavně když se to bude dobře jmenovat.

Neříkám, že se nedá na OPF vydělat. Ale pro člověka, který chce vzít zodpovědnost za své finance do svých rukou to není správná cesta. Spousta z nás má zvláštní mentalitu – honíme se v práci/podnikání, abychom vydělali peníze. Ale dále už se nevzděláváme v oblasti financí a nepracujeme s penězi efektivně. Tak, aby pro nás efektivně pracovaly a vydělávaly. Věnujeme stovky hodin vydělávání peněz, ale ani ne jednotky hodin k naučení se s nimi zacházet. Většina lidí pro samou práci nemá čas vydělávat peníze.

Co říci závěrem. OPF je produkt finančního trhu, který si určitě najde svou klientelu. Zvláště, když jej nabídne schopný obchodník. Pro člověka, který to se svou finanční gramotností myslí vážně a chce s penězi pracovat efektivně, by to měla být maximálně okrajová záležitost.

Já sám svou „dlouhodobou“ investici schválně nechám běžet několik následujících let. Přeci jen, záleži na investičním horizontu…

Lidi, nenechme si blbnout hlavy laciným marketingem.

Pokud souhlasíte s tím, že náš národ potřebuje finanční gramotnost jak prase drbání, podpořte tento článek a sdílejte jej dále. Díky.

Petr S. Petr S.

Nejsem blogger a nepíši často. Trvá dlouho, než mě nějaké téma osloví, ale potom se odhodlám a jdu na to.

Můj cíl na investportal - jsou dva a s oběma můžete pomoci:

          1/ přivést na tyto stránky 999 like  - pokud se Vám článek líbí, dejte like i na web.

          2/ mít na jednom článku magických 999 like - ale dejte like opravdu jen, pokud se Vám článek líbil. Nechci nahánět jen počty. Díky

 

V životě se věnuji problematice peněz, finanční gramotnosti a investicím převážně vlastního kapitálu do různých oborů. Zkrátka "jen" posílám peníze tím správným směrem, aby pomáhaly a množily se. Ale život, ten není o penězích, je o úplně jiných hodnotách.

A jedna rada k investicím:

Nejlepší doba investovat byla před 20 lety. Druhá nejlepší je právě teď.

   Tip: Dům s pozemkem téměř 6000m2 7 minut od Hradce za cenu bytu v krajském městě. Více zde

Fotogalerie

 

Komentáře k článku