V Turecku berou lidem soukromý majetek a spojenci v NATO mlčí

Hodně se mezi živnostníky hovoří o tom, jak dopadnou letošní parlamentní volby a zda vliv oligarchů na české politické strany nemůže znamenat, že nastane doba, kdy budou zpochybněna vlastnická práva a dokonce i jasně dané právo na nedotknutelnost soukromého majetku. Že zbytečně straším?

Podívejte se do Turecka, do země, která je členskou zemí Severoatlantického paktu NATO, kde nyní turecký prezident Erdogan dekretem zabavil soukromý majetek všem takzvaným pučistům, kteří se proti němu postavili a pokusili se ho sesadit a umístit na post vládce, prezidenta Turecké republiky, ambiciózního spisovatele a kazatele, dlouho žijícího v USA, Fataha Güllena.

Když se tohle děje v zemi, která je členskou zemí NATO, kdo nám zaručí, že i u nás nedojde k jakémusi „pokusu o puč“, pučisti budou připraveni o majetek, zbaveni občanských práv a postaveni třeba mimo zákon. Já vím, zní to jako sci-fi nebo příběh z padesátýcgh let minulého století.

Ale něco podobného se děje v zemi, která je členskou zemí NATO a Evropská unie, USA i další velmoce mlčí, tiše přecházejí bezpráví u svého spojence.

Vím, vztahy s Tureckem jsou pro EU i NATO velmi komplikované a na obranu Turecké republiky je potřeba dodat, že zadržuje ohromnou vlnu uprchlíků – byť bych rozhodně nechtěl hodnotit stav lidských práv v Turecku – ale pro Evropu to znamená, že nečelíme masivnímu přílivu uprchlíků a selhání globálního systému.

Jenže, chce se mi říci, zatím a hlavně tu přivíráme oči, že se nedodržuje soukromé vlastnictví, tu přivřeme oči nad tím, že se tolerují kartelové dohody, tu prostě obejdeme základní principy chování demokratického státu a místo demokracie si necháme nastolit oligarchii či protekcionistickou formu vládnutí. A že k ní nemáme zrovna daleko, co myslíte?

V Turecku sahají lidem na soukromý majetek a my mlčíme, mlčí i paní Merkelová, Evropská unie, státy považující se za demokratické a liberálně-konzervativní. Budeme mlčet snad i ve chvíli, kdy se bude zastátňovat ve střední Evropě a popřípadě v České republice?

Upozornění k CFD: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 51 až 76 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

© 2024 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang