Příležitost pro Německo, jak využít „uprchlické krize“

Zatímco Česká republika, resp. všichni členové Visegrádské čtyřky, se staví k „uprchlické krizi“ relativně odmítavě, Německo migranty vítalo s úsměvem a otevřenou náručí.

Jeden z důvodů může být ten, že Německo, jakožto tahoun evropské integrace, se snaží jít příkladem ostatním členským státům. Co je však pro našeho západního souseda zajímavější, je ekonomický podtext uprchlické krize.

Příležitost pro zvrat demografického vývoje

Přijmout takové množství uprchlíků, jaké denně proudí na území evropské ekonomické jedničky, je bezpochyby nelehký úkol. Německo však plánuje tuto situaci přetavit v příležitost. K této záležitosti se také vyjádřil prezident Deutsche Bundesbank Jens Weidmann.

Ten věří, že migranti mohou pomoci vyřešit problém stárnutí populace Německa. Odhaduje se totiž, že již v roce 2020 bude Německu chybět 1,8 milionu kvalifikovaných pracovníků.

Dodatečný růst hrubého domácího produktu

Oxford Economics vidí pomoc uprchlíků ve věci nepříznivého demografického vývoje v Německu spíše pesimisticky. Domnívá se však, že příliv migrantů bude mít značný vliv na růst hrubého domácího produktu.

Příliv dodatečného milionu uprchlíků v průběhu tří let může do konce roku 2020 zvýšit HDP o 0,6 %. Zdali bude německá vstřícnost odměněna některým z výše uvedených bonusů či nikoliv, lze zatím pouze spekulovat. Otázkou totiž stále zůstává, budou-li uprchlíci ochotni vstoupit na německý trh práce.

Upozornění k CFD: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 51 až 76 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

© 2024 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang