InvestPortal.cz Vyhledat
Zobrazit všechny články

Pražská burza - má to ještě smysl?

2.5.2013 David Postráneský (přečteno 4122x)
Pražská burza - má to ještě smysl?

Pražská burza je nedílnou součástí tuzemského finančního systému. Prošla si v tomto století celkem zajímavým vývojem. Pozoruhodným růstem. Přesto současné rozpoložení naší burzy v Praze by se dalo nazvat s trochou nadsázky jako "Nuda v Brně". Pražský PX se momentálně s prominutím plácá někde na úrovni 950. Zatímco před lety překročil 1600. Je to o to zajímavější, že když se podíváte například na nejvyspělejší trh, tedy ten americký, tak indexy již dosáhly předkrizových úrovní. V Praze nikoliv. Je tedy Praha za zenitem a má na ní drobný, ale i ostatní investoři, raději zapomenout? Toť otázka za 2000KČ.

Objemy obchodů

Současné trápení pražské burzy má hned několik důvodů. V mediích se hovoří často o tom, že dramaticky a dlouhodobě klesá objem obchodů na BCPP a to již několik let po krizi. Dovolím si podotknout, že se velmi zapomíná na jednu zásadní věc. A to jsou či spíše byly maržové obchody - nákupy a prodeje akcií na úvěr. V době vrcholu, řekněme roky 2007-2009, se celkem živelně obchodovalo tzv. na páku (na úvěr). Pro méně zasvěcené bych to popsal tak, že máte-li např. 500.000,-Kč, tak vám to umožňuje nakoupit například akcie ČEZu na úvěr, tedy například si můžete dovolit nakoupit akcie ČEZu za 2.500.000,-Kč. A za úvěr ručíte nakoupenými akciemi. Všímáte si co se stalo? Objem v Praze, čistě v případě vaší maličkosti, rázem stoupnul na pětinásobek. Když to udělají všichni nebo většina, zobchodované objemy dramaticky stoupají. A já jsem si téměř jistý tím, že v oněch letech 2007-2009 se na úvěr obchodovalo jako o závod. Sám jsem se toho velmi aktivně účastnil. Pozor, tím jak akcie v těch letech pěkně rostly, i váš úvěr se mohl pěkně zvětšovat. Tím celým chci ukázat, že je naprosto zásadní, jak moc se před lety nakupovalo na dluh a že i díky tomu mohly být tedy roční objemy na BCPP podstatně větší. Další otázka je proč se v těch obchodech na páku nepokračuje dále. Viz i další důvody níže.

Stát na burzu kašle

Česká republika se podle mého názoru chová k pražské burze velmi macešsky. Někdy mám pocit, že stát pražskou burzu vysloveně bojkotuje. Hlavní úloha burzy je zisk kapitálu pro rozvoj firem a prodej státních či polostátních firem resp. podílů. Máte pocit, že specielně v ČR něco takového dobře funguje? Já nikoliv. A to ještě nemluvím o penzijní reformě. Ostatně stačí se podívat do Polska, kde má stát diametrálně odlišný přístup.

14 titulů je žalostně málo

Je to tak. V Praze není mnoho z čeho vybírat. Aby toho bylo více, tak hodnotu indexu PX určují téměř vyhrádně pouze tyto tituly - 2 banky a 1 pojišťovna + ČEZ + O2. Z toho vidíte dobře, proč PX značně pokulhává za konkurencí. Banky a pojišťovna jsou ještě dejme tomu celkem stabilní byznys. Ale ČEZ prochází těžkým obdobím. O2 má značné problémy s konkurencí a jeho byznys chátrá. A do toho další trable s ECM, ORCO, KITD (manažeři nás pěkně vypekli), AAA Auto (A. Denny ohrožuje důvěryhodnost celé pražské burzy), CETV (skoro si nepamatuji, kdy ta firma vydělávala), Unipetrol (nepamatuji si nějaký rok, kdy manažeři této společnosti neplakali jak špatně to jde a půjde). Takže pak se není čemu divit, že zájem tuzemských, ale i zahraničních investorů je momentálně takový jaký je. Málo titulů, pár velmi nešťastných firemních osudů a do toho podivnosti jaké se děly a dějí kolem AAA Auto a KITD.

Go west!

Tak se není čemu divit, že i Češi, a to i díky zlepšujícím se znalostem jazyků a díky výše uvedeným důvodům, čím dál častěji místo v Praze investují raději v Německu či ještě více v USA.

Růstová story

Růstová story střední Evropy a především Česka se poněkud vyčerpala. Ale s tím bylo možné před lety částečně počítat. Růst ČR 2002-2008 značný byl. Je to pryč a je to opět z vícero důvodů. Jak jinak. Ta burza s tím přímo souvisí. Ti zahraniční hráči, kteří se před pěti sedmi lety soustředili na střední Evropu a ČR dnes možná investují ve Vietnamu či Barmě či jiné nadějné destinaci. I když nám to někdy tak nepřipadá, tak Česká republika již mezi vyspělý západní svět patří (z pohledu burzy spíše ne). A to dokonce i příjmy na osobu.

Jak z toho ven?

Stát musí změnit jeho přístup k pražské burze! Pražská burza musí změnit přístup k firmám, které by mohly v dohledné době na burzu vstoupit! Evidentně ani jedno nefunguje. S ČEZem již na BCPP nevystačíme. Penzijní reforma musí mít hlavu a patu musí dávat smysl do akcií investovat. I mentalita Čechů zde hraje roli, oni jsou neuvěřitelně konzervativní a současně stále ještě značně finančně nevzdělaní - naprostá většina z nich akcie ještě vůbec neobjevila. Těch odhadem 100.000 do akcií investujících Čechů je skutečně strašně málo. V Polsku hovoří odhady o 3 milionech drobných investorů. I v sousedním malém Rakousku je to údajně 1 milion drobných investorů.

Pokud jste tedy čekali optimistický článek o tom, jak se Praha nyní zmáhá a PX poroste, asi jsem vás zklamal a omlouvám se za to. Jak jsem se v článku snažil popsat musí se zásadně změnit přistup a to nejlépe třech hlavních hráčů - státu, české burzy samotné a českých drobných investorů. A pak má PX a BCPP šanci růst (a plnit svoji zásadní úlohu). Do té doby zůstávám skeptik. I když jím skutečně nechci být.  

David Postráneský David Postráneský

Soukromý investor

   Tip: Dům s pozemkem téměř 6000m2 7 minut od Hradce za cenu bytu v krajském městě. Více zde

Komentáře k článku