InvestPortal.cz Vyhledat
Zobrazit všechny články

Pohled na produkt AXA Generace X

10.1.2015 Petr S. (přečteno 15530x)
Pohled na produkt AXA Generace X
Dostal jsem od kamaráda email, který zněl takto:
 
Ahoj Petře,
kamarád investuje u společnosti axa v programu Generace X a doslova si libuje, jak to pěkně roste. Je u nich 4 roky. Je to inteligentní chlap a tak si myslím, že to bude zajímavé. Jaký je Tvůj názor?
 
Společnost znám, jejich dlouhodobé výsledky také, proto mě překvapilo už to, že si někdo libuje, jak to může pěkně růst. Nedalo mi to a pustil jsem se do drobné analýzy, abych měl co odpověďět.
 
Generace X je pravidelné investování do podílových fondu společnosti AXA. Pravidelné investování do fondů je prý super, protože vždy nakupujete za aktuální cenu a nevadí, zda cena stoupá či klesá, protože pořád nakupujete za průměr. No já si o tom myslím svoje (například, že toto funguje, ale pouze na rostoucích trzích, protože v případě většího poklesu v době, kdy mám už větší objem portfolia, tak to nemůže snížení nákupní ceny nikdy dohnat), ale o tom až jindy.
 
Pojďme se podívat na to, v čem se dá libovat. Generace X je rozdělena na 3 portfolia, projdeme si všechny.
 

Konzervativní portfolio

Je složeno ze 3 fondů a to
AXA CZK Konto                   50% váha
AXA CEE Dluhopisový fond        35% váha
AXA Selection Opportunities     15% váha
 
Prvně se podíváme na poplatky, ať víme, kolik budeme platit.
Konzervativní portfolio má vstupní poplatek 2,5% z jakési cílové sumy. Zní to dobře, ještě jsem nezačal investovat a už budu platit jako mourovatý.
Dále je tu roční správcovský poplatek a ten je u CZ Konto 0,5%, dluhopisového 1,25% a Selection Opportunities 1%. Váženým průměrem zjistím, že ročně bez ohledu na výdělek či prodělek budu platit 0,83% z částky za správu. No budiž, starají se o to a doufejme, že výsledky tomu budou odpovídat.
 
Tak pojďme na výsledky.
 
 
od roku 2007 do dnešního dne 
 
AXA CZK Konto                   12,13%
AXA CEE Dluhopisový fond        36.79%
AXA Selection Opportunities      0.46%
 
Zhodnocení portfolia v závislosti na váze jednotlivých fondů je tedy 19,01% zhodnocení. To dělá krásných 2,71% ročně. Na poplatcích jsme odvedli každý rok 0,83%, dohromady tedy 5,11% poplatky při výdělku 19%. Není to paráda? Tedy není paráda být investiční společnost?
Kamarád je ale pouze 4 roky, tak jak to vypadalo tam?
 
 
Zhodnocení portfolia je kolem 12%, což dělá cca 3% ročně. Tak že by měl být někdo z tohoto odvázaný, no nevím. Ale pořád se jedná o konzervativní portfolio, takže to je dobrý výsledek.
 

Vyvážené portfolio

Jdeme na portfolio Vyvážené. Jak název napovídá, bude to výrazně vyváženější než konzervativní. První váhu má vstupní poplatek, který je tentokrát 4% z cílové sumy. No pro jednoduchost berme, že to je z každého vkladu.
Docela slušná sbírka 6 fondů s následující váhou v portfoliu. To bude panečku diverzifikace.
AXA CZK Konto 20%
AXA CEE Dluhopisový fond 20%
AXA CEE Akciový fond 20%
AXA Selection Global Equity 15%
AXA Selection Emerging Equity 5%
AXA Selection Opportunities 20%
 
 
Když se ale člověk podívá na vývoj grafů, tak to zas na velkou diverzifikaci nevypadá, protože ty vývoje mají velmi podobný průběh (tím pádem i vysokou korelaci). Takže z hlediska nějakého rozložení a nezávislosti velmi špatné. Rozložím do dvou grafů, protože web umožňuje srovnání vždy jen max 3 fondů. 
 
Druhá trojice nám skončila v zisku, teď jsem opravdu napjatý, jak vyjde tato krásná ukázka diverzifikace.
 
AXA CZK Konto 12,13%
AXA CEE Dluhopisový fond 36,79%
AXA CEE Akciový fond -24,44%
AXA Selection Global Equity 35,91%
AXA Selection Emerging Equity 4,55%
AXA Selection Opportunities 0,46%
 
Celé portfolio dle váhy jednotlivých fondů udělalo krásný zisk po 7 letech 11%, což ročně dělá zisk kolem 1,65%. K tomu si připočtěte roční poplatek za správu kolem 1% z objemu peněz (upřímně už se mi to nechce ani přesně počítat jestl to bude 1,2% nebo 0.9%).
 
A co kamarád a jeho 4 roky? Bude úspěšnější?
 Tady jsou v záporu pouze dva fondy, vypadá to nadějněji.
 
A všichni kladní.
 
Celkové zhodnocení portfolia kolem 12%, což dělá ročně něco kolem 3%. Tak nějak postrádám rozdíl ve výsledcích mezi konzervativním a vyváženým portfoliem. Ale hlavněže je to kladné a můžeme si libovat.
 

Dynamické portfolio

Dynamicky se přesuňme na dynamické portfolio. Nemůže nás zaskočit ani poplatek 5% z cílové sumy (až já jednou přijdu na to co je cílová suma). Tentokrát je to pouze 5 fondů. Jak to ale ovlivní výnosy, když nemáme tak skvělou diverzifikaci?
3 fondy jsou stejné jako ve vyvážené strategii, tak si jen zopakujeme obrázek.
 
No a 2 nové by to mohly vylepšit.
 
Od roku 2007 máme krásný zisk 3%, což dělá roční zisk kolem 0,5% pro investora. 
Nu což, důležité je, že za správu dostala společnost kolem 1% z našich peněz ročně, když už se tak snaží.
 
A co kamarád a jeho 4 roky? Určitě dopadne lépe.
 
Dva ztrátové fondy, 3 ziskové, spočítáme váhu a vyjde nám krásný výnos na portfoliu 14%, což dělá ročně výnos něco kolem 3,5%. Tak tomu říkám vodvaz.
 
Článek není mířen proti společnosti AXA, protože leckde jinde bychom dopadli stejně. Informace byly získány z volně dostupných zdrojů stránky investiční společnosti.
 
Závěrem by se zasloužilo odpovědět na původní dotaz.
 
Milý XY,
 
jsem rád, že Tvůj kamarád si libuje, jak pěkně vše roste a pokud je s tím spokojený, ať nic nedělá. Vždyť vydělat ročně kolem 3%, kdo tohle umí. Já osobně bych mu doporučil, pokud si chce opravdu libovat, aby se začal o investice více zajímat a časem bude třeba opravdu důvod si libovat. Tohle je spíše k zamyšlení, zda bych se neměl opravdu více starat o to, co se děje s mými penězi.
 
S pozdravem
 
Petr
 
Toto je bohužel běžná smutná realita našich luhů a hájů. Spousta z nás se raduje, jak jim finanční produkty pěkně fungují, ale ve skutečnosti nemáme ani páru, co se děje doopravdy. Kdyby všichni měli, leckdo by poplakal. Už se těším na komentáře, jak jsem nepochopil pravidelné investice. Ale přátelé, kde není zisk, nebude ani pravidelně.
 
Holt sladká nevědomost .....
Petr S. Petr S.

Nejsem blogger a nepíši často. Trvá dlouho, než mě nějaké téma osloví, ale potom se odhodlám a jdu na to.

Můj cíl na investportal - jsou dva a s oběma můžete pomoci:

          1/ přivést na tyto stránky 999 like  - pokud se Vám článek líbí, dejte like i na web.

          2/ mít na jednom článku magických 999 like - ale dejte like opravdu jen, pokud se Vám článek líbil. Nechci nahánět jen počty. Díky

 

V životě se věnuji problematice peněz, finanční gramotnosti a investicím převážně vlastního kapitálu do různých oborů. Zkrátka "jen" posílám peníze tím správným směrem, aby pomáhaly a množily se. Ale život, ten není o penězích, je o úplně jiných hodnotách.

A jedna rada k investicím:

Nejlepší doba investovat byla před 20 lety. Druhá nejlepší je právě teď.

Tipy pro investory: Naučte se základy opčního obchodování

Fotogalerie

 

Komentáře k článku