InvestPortal.cz Vyhledat
Zobrazit všechny články

Penzijní systémy v Evropě na cestě ke krachu

7.11.2014 Administrátor (přečteno 4578x)
Penzijní systémy v Evropě na cestě ke krachu

Penzijní systémy v řadě evropských zemí spějí v příštích desítkách let neodvratně k záhubě. Ten český nevyjímaje. Tedy pokud nenastane velký obrat kormidla. Proč tomu tak je?

Evropa má hned několik velkých problémů, které ohrožují penze v následujících desítkách let. Sešlo se totiž hned několik věcí najednou. Za prvé rodí se výrazně méně dětí. Pokud na jednu ženu připadá jako například v Portugalsku méně než 1,4 dítěte, znamená to, že vymíráme. Abychom udrželi alespoň stávající počet lidí, musí být na jednu ženu nejméně 2 děti. Dále se nám díky lepším životním podmínkám a lepšímu zdravotnictví lidé dožívají podstatně vyššího věku. Což znamená, že v důchodovém věku tráví třeba i třetinu života. Tu třetinu, kdy musí populace v produktivním věku na jejich důchody přispívat. Díky tomu se nám budou čím dál více "kumulovat" důchodci a bude čím dál méně lidí pracovat a "skládat se" na jejich důchody.

Pokud v Evropě neproběhnou razantní reformy důchodových systémů, bude mít Evropa již brzy opravdu velké problémy.

Čtěte také Průběžný penzijní systém je pyramidová hra

Administrátor Administrátor

Mám za sebou 17 let investování a obchodování na akciových trzích, v ČR i v zahraničí. Investuji svoje vlastní finanční prostředky. Podnikání i investice mne živí a dnes již pracuji pro radost.

Tipy pro investory: Naučte se základy opčního obchodování

Komentáře k článku