InvestPortal.cz Vyhledat
Zobrazit všechny články

Peníze a firmy se přesouvají tam, kde se cítí nejlépe

15.8.2013 Administrátor (přečteno 4683x)
Peníze a firmy se přesouvají tam, kde se cítí nejlépe

Navzdory vládám a politikům, peníze i společnosti se přesouvají tam, kde se cítí nejlépe a nejbezpečněji. A v dnešním globalizovaném světě to platí dvojnásob.

Poslední dobou využívá řada společností zajímavého a finančně výhodného postupu. Spojí se s jinou společností z jiného státu a následně tento krok využije k tomu, aby přesunula také sídlo a tedy i daňovou povinnost do druhé země. Velmi často z toho důvodu, že tam platí menší daně. Jenom těžko může někdo něco namítnout. Platit 17% (Irsko) nebo 30% (USA) korporátní daň, to už stojí za trocha počítání.

Týká se to například amerických firem. Ty převezmou evropskou společnost, následně přesunou své sídlo do Evropy a platí zde nižší daně. Lze tak na daních ušetřit až stovky milionů dolarů. Hovoříme o tzv. "daňové inverzi". Nahrává tomu v současné době jak nižší daň v evropském státě, tak i značná nejistota ohledně vývoje daní v USA. Ukázkou je například americká reklamní společnost  Omnicom. Ta nyní fúzuje s nizozemskou Publicis. Jedná se o fúzi za 35 miliard usd. A Omnicom se díky ní přemístí do Nizozemska. Na daních tak ušetří desítky milionů USD. 

Další příklady

Fúze a úspory
Fúze Přesun sídla Úspory
Perrigo (USA) a Elan (Irsko) do Irska 118 milionů usd za rok
Actavis (USA) a Warner Chilcott (Irsko) do Irska 150 mil. usd během 2 let
Liberty Globals (USA) a Virgin Media (Británie)  do Británie 80 mil. usd za rok

Proč?

Byznys se chová zcela přirozeně. Peníze i společnosti se přesouvají tam, kde je to pro ně nejvýhodnější. Nejde vždy pouze o úspory. Roli zde hrají i bezpečnost a stabilita. Stejně tak vymahatelnost práva. Jakmile nějaká země začíná byznysu házet klacky pod nohy, či prostě jenom neúměrně zvyšovat daně, nemusí to trvat dlouho, a firmy i peníze se přesunou jinam a už je tam nikdy znovu neuvidíte. Týká se to i České republiky. Bohužel jsou vlády a politici, kteří tyto primitivní zákonnitosti nikdy nepochopí. O to větší šanci mají tam, kde to chápou. Jako třeba právě v Británii a Irsku. Tipnete si, kdy lze očekávat další úprk firem z ČR?

Administrátor Administrátor

Mám za sebou 17 let investování a obchodování na akciových trzích, v ČR i v zahraničí. Investuji svoje vlastní finanční prostředky. Podnikání i investice mne živí a dnes již pracuji pro radost.

Tipy pro investory: Naučte se základy opčního obchodování

Komentáře k článku