Panama Papers – co to je, co obsahují

Panama Papers jsou zveřejněné dokumenty, které popisují, jak se lidé a firmy ve vyspělých zemích dopouštějí daňových podvodů. Tyto dokumenty unikly v 3. dubna 2016 panamské právnické firmě Mossack Fonseca a byly zveřejněny prostřednictvím německého novinářského výzkumného konsorcia, známého jako International Consortium of Investigative Journalists (ICIJ).

Panama Papers obsahují informace o 214 488 offshore společnostech, které byly založeny prostřednictvím Mossack Fonseca, a o více než 380 000 osob, které se těchto společností účastní.

Co je Mossack Fonseca?

Jedná se o panamskou advokátní kancelář, jejíž služby zahrnují zakládání společností v offshore jurisdikcích, jako jsou Britské Panenské ostrovy. Za roční poplatek spravuje offshore firmy. Mezi další služby patří správa majetku.

Firma je panamská, ovšem působí po celém světě. Na svých internetových stránkách se chlubí celosvětovou sítí, v níž pracuje 600 lidí ve 42 zemích. Po celém světě má franšízy, v nichž samostatně vlastněné pobočky registrují nové zákazníky a mají výhradní právo používat její značku.

Mossack Fonseca působí v daňových rájích, včetně Švýcarska, Kypru a Britských Panenských ostrovů, a v britských korunních závislých územích Guernsey, Jersey a ostrov Man.

Co jsou Panama Papers?

Panama Papers jsou jedny z největších odhalení daňových úniků v historii. Jsou to tisíce dokumentů ze společnosti zabývající se tajnými daňovými úniky, která byla zveřejněna veřejnosti v dubnu 2016.

Panama Papers byly vypracovány týmem novinářů z celého světa, kteří spolupracovali s organizací International Consortium of Investigative Journalists (ICIJ).

Panama Papers odhalily, že mnoho vysoce postavených osobností, včetně politiků, hvězd filmu a sportovců, využívá tajné daňové úniky k tomu, aby ušetřili miliardy dolarů na daních. Panama Papers postihly více než 140 politiků a vysoce postavených osob ze všech koutů světa.

Panama Papers odhaluje daňové úniky po celém světě.

Panama Papers ukazují, jak lidé a firmy využívají offshore finančních struktur k tomu, aby obešli daňové povinnosti a schovali majetek. Může se týkat jak fyzických osob, tak i firem, které vytvářejí offshore firmy v daňových rájích, aby utajily své majetky a zabránily tomu, aby je přiznali ve svých daňových přiznáních.

ICIJ zveřejnil Panama Papers online a veřejnost se okamžitě začala zabývat zveřejněnými informacemi. Někteří z těch, kteří byli zahrnuti v Panama Papers, byli obviněni z daňových podvodů a několik jich bylo odsouzeno. Panama Papers ukázaly, jak byla offshore finanční struktura využívána k ukrývání majetku, a to způsobilo, že se země začaly více zabývat daňovými podvody a daňovou nekalou soutěží.

Jaké důsledky měly Panama Papers?

Panama Papers byly obřím mezinárodním šetřením, které v roce 2016 odhalilo, jak někteří politici, vlivní podnikatelé a vysoce postavení úředníci aktivně využívají offshore účty a daňové ráje k tomu, aby se vyhnuli daním a ukrývali své majetky.

Panama Papers se skládaly z 11,5 milionů dokumentů, které byly odcizené od panamské společnosti Mossack Fonseca a vztahovaly se na zaokrouhlených 214 000 offshore entit.

Důsledky Panama Papers byly značné. Nejen, že vyvolaly rozsáhlou mezinárodní diskuzi o daňových rájích a nekalých praktikách daňových úniků, ale také vedly k vyšetřování a obvinění vlivných politiků a podnikatelů po celém světě.

Mezi některé důsledky patří:

  • Zvýšení daňové kontroly a prohlubování daňové transparentnosti
  • Odvolání ministerských předsedů a změny v zákoně o daňových rájích
  • Povinnost veřejných úřadů a soudů vyšetřovat obvinění z daňového podvodu
  • Obvinění vládních činitelů z korupce a daňového podvodu
  • Zavedení právních postupů, které mají za cíl omezit možnost daňových úniků
  • Zavedení nových daňových předpisů a zvýšení daňové kontroly
  • Zvýšení pozornosti veřejnosti k problematice daňových úniků

V Evropě bylo obviněno několik vlivných politiků, včetně bývalého premiéra Islandu Sigmundaur Davíð Gunnlaugsson a bývalého španělského premiéra Mariana Rajoye. V USA byl obviněn bývalý advokát Donalda Trumpa Michael Cohen za použití účtu v Daňovém ráji na Panamském ostrově.

Kromě toho Panama Papers také vedly k zavedení nových zákonů v celé řadě zemí, které mají za cíl zlepšit průhlednost daňových přiznání a zajistit, aby byli daníci odpovědní za všechny své daňové platby.

Několik zemí, včetně USA, Evropské unie a Austrálie, také zavedlo nebo prohloubilo mezinárodní smlouvy o výměně informací, které mají za cíl pomoci při odhalování daňových úniků.

V závěru lze říci, že Panama Papers vyvolaly obrovskou vlnu změn v daňových zákonech po celém světě. Jejich dopad je stále viditelný, a to jak ve vyšetřování politiků a podnikatelů, tak i ve vynalézání nových nástrojů a postupů k boji proti daňovým únikům.

Kdo je zmíněn v Panama Papers

Skandál Panama Papers se týká více než 360 000 osob a podniků z 200 různých zemí světa. Mnoho z těchto osob využívalo společnost Mossack Fonseca jako daňový ráj. Kromě toho bylo z podvodů a/nebo jiných finančních úniků obviněno nejméně 2400 občanů Spojených států a 900 Kanaďanů a kanadských společností.

Ačkoli bylo zjištěno, že většina dokumentů v Panama Papers neprokazuje nezákonnou činnost, bylo v nich mnoho politiků, bavičů a sportovců, kteří byli ve spisech zmíněni vícekrát.

Donald Trump
První případ, kdy lze v Panama Papers nalézt jméno Donalda Trumpa, pochází z prodeje bytu v New Yorku. Celkem se jméno Donalda Trumpa v Panama Papers objevuje 3 450krát. I když to nemusí být nutně Trump, kdo vlastní všechny uvedené nemovitosti, kde je jeho jméno v dokumentech zmíněno, stále z nich profituje tím, že prodává používání svého jména jiným osobám.

Penny Pritzkerová
Během druhého funkčního období prezidenta Baracka Obamy zastávala funkci ministryně obchodu USA Penny Pritzkerová, miliardářka a dědička hotelového jmění Hyatt. Pritzkerová, dlouholetá Obamova přítelkyně a podporovatelka, byla významnou dárkyní demokratických kandidátů a kauz. Aby splnila federální etické požadavky, souhlasila Pritzkerová s tím, že do 90 dnů od nástupu do funkce prodá svůj podíl ve více než 200 společnostech.

Deng Jiagui
Deng Ťia-kuej, švagr prezidenta Si, využil v letech 2004-2009 společnost Mossack Fonseca k nákupu tří offshorových firem. Od té doby se buď rozpadly, nebo se staly neaktivními.

Vladimir Putin
Když byly spisy zveřejněny, zjistilo se, že sledují stopu v hodnotě dvou miliard dolarů až k Vladimiru Putinovi. Ruská vláda se rychle ohradila a obvinila média, že tyto dokumenty použila jako pomlouvačnou kampaň během ruských voleb.

Jackie Chan
Jackie Chan patří mezi několik známých osobností, které jsou v Panama Papers jmenovány. Bylo odhaleno, že Chan měl nejméně šest společností, které spravoval prostřednictvím společnosti Mossack Fonseca; nikdy však nebylo zjištěno, že by své offshorové účty používal k nezákonným účelům. Tyto typy offshorových účtů nejsou nelegální, ale mohou být využívány jako daňové ráje.

Emma Watsonová
V Panama Papers byla zmíněna také hvězda franšízy Harryho Pottera Emma Watsonová. To vyvolalo mezi fanoušky trochu kontroverze, protože skandál rychle získal špatnou pověst. Watsonová však fanoušky rychle uklidnila a dala jim najevo, že mít účty v zahraničí nemusí být nutně nezákonné. Nebylo zjištěno, že by Watsonová svými offshorovými účty porušila nějaké zákony.

Lionel Messi
Mezi hvězdami zmíněnými v Panama Papers je také Lionel Messi, pravděpodobně nejlepší fotbalista světa. Je zvláštní, že Messi už byl uprostřed samostatného případu daňového podvodu ve Španělsku. ICIJ zjistila, že Messi spolu se svým otcem vlastnili panamskou společnost.

Vedle nesčetných osob, které byly v těchto dokumentech jmenovány, bylo uvedeno i několik legitimních společností. Z těchto společností byla jedním z nejznámějších subjektů, kterých se únik spisu dotkl, FIFA, mezinárodní fotbalový řídící orgán.

Dokumenty naznačovaly, že uruguayský právník a významný člen etické komise FIFA Juan Pedro Damiani poskytoval právní pomoc nejméně sedmi offshoreovým společnostem napojeným na bývalého viceprezidenta FIFA. Tento viceprezident byl již dříve zatčen během amerického vyšetřování fotbalové korupce.

Vedle FIFA bylo v rámci Mossack Fonseca zaregistrováno zhruba 15 600 fiktivních společností na jména více než 500 bank a jejich dceřiných společností.

Dodnes není jasné, kdo za únikem Panama Papers stojí.

Jak k tomu došlo

Nikdo neví, kdo vlastně Panama Papers vypustil. Společnost Mossack Fonseca tvrdí, že soubory unikly v důsledku hackerského útoku z jiné země. Ten, kdo získal informace ze serverů advokátní kanceláře, je pak poslal německému listu Süddeutsche Zeitung.

Ukázalo se, že použití fiktivní společnosti k ukrytí majetku je překvapivě snadné. Stačí, když si někdo svou fiktivní společnost zaregistruje online nebo telefonicky a zaplatí požadované poplatky. Není divu, že toho světoví miliardáři využívají ve svůj prospěch.

Upozornění k CFD: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 51 až 76 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

© 2024 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang