InvestPortal.cz Vyhledat
Zobrazit všechny články

Osobní bankrot? Podraz nebo vysvobození?

7.9.2013 Petr S. (přečteno 5982x)
Osobní bankrot? Podraz nebo vysvobození?

Od ledna 2008 poznala naše zemička další úžasnou věc, kterou zákonodárci nazvali Osobní bankrot. Názory se velmi liší. Jak to celé funguje? Ve chvíli, kdy nejste schopni splácet dluhy, které jste si nasekali, ale zvládnete splácet alespoň třetinu, obrátíte se na soud a ten Vám pomůže. Určí konkurzního správce, Vy platíte cca 30% dluhů a po dobu 5 let žijete z životního minima. Poté jste čistí. Znamená to tedy, že dnes již jsou v naší republice lidé, kteří osobním bankrotem prošli a začínají znovu.

Je osobní bankrot dobře či špatně? Za mě osobně špatně. A to hned z několika důvodů:

1) Chrání ty, kteří byli nezodpovědní, nasekali si spoustu dluhů a nezvládají je splácet. V podstatě si dnes lze představit člověka, který si naseká spoustu dluhů, peníze bezpečně uklidí, půjde do osobního bankrotu, kde teoreticky žije z životního minima (prakticky tomu tak být vůbec nemusí) a po pěti letech je čistý. Naseká dluhy, nezvládá je splatit, půjde do osobního bankrotu, ... Dál už to znáte. Z mého pohledu neskutečná podpora nezodpovědnosti.

2) Úspěšně odrbává o cca 70% dluhu věřitele, kteří se kolikrát stali věřiteli proti své vůli - nájemník nezaplatil za vodu, ale majitel bytu spotřebu uhradit musí. V dobré víře půjčíte někomu ze svého okolí a pokud to nebylo oproti zástavě, může se stát, že v lepším případě uvidíte z dluhu třetinu. V horším propásnete přihlásit se do insolvenčního řízení a Vaše pohledávka v tu chvíli nemá cenu papíru, na kterém je zapsaná. Tady platí pravidlo PRO DOBROTU, NA ŽEBROTU.

3) Úžasné rito pro různé insolvenční správce. Vždyť jen zajištění osobního bankrotu přijde na několik desítek tisíc korun (pokud se něco nezměnilo) na odměny správcům. Následně 5 let dozoruje "klienta" a to také nedělá pro jeho krásné oči, ale dostává za to pěkně zaplaceno. Správci nejsou státní zaměstnanci, ale soukromé subjekty, které si úspěšně přihřívají polívčičku a stojí část peněz, které by jinak mohli dostat věřitelé.

4) Zadejte si do google "osobní bankrot" a podívejte se na tu spoustu firem, které dlužníkům pomáhají. Také to dělají pro jejich krásné oči? Nebo jsou to opět peníze, které by jinak mohl dostat věřitel, ale končí na kontech těch, kteří radí, jak na věřitele vyzrát.

Pro dlužníky to může být vysvobození, možná na chvíli, možná navždy. Pro věřitele je to podraz.

Já sám peníze nepůjčuji a razím heslo: Peníze, které půjčuješ, těch si nevážíš a přijdeš o ně.

Proč toto heslo mám? Zkušenosti, v tomto případě draze zaplacené. A když se dívám na osobní bankrot, beru to jako obrovskou levárnu a podraz pro případné věřitele. Takže udělám maximum pro to, abych tím věřitelem nikdy nebyl.

Zajímalo by mě, jestli oni ti po pěti letech napravení dlužníci se polepšili a už si dávají pozor. Měli by, dostali přeci pětiletou lekci žít z životního minima. V tomto směru jsem skeptik a myslím si, že ne. Spíše budou na další případný bankrot lépe připraveni. A věřitelé opět ostrouhají.

Koneckonců to budeme moci sledovat online na stránkách www.centralniregistrdluzniku.cz.

Na místě státu bych raději než podporu osobních bankrotů řešil, jak naučit své občany hospodařit s penězi a zvýšit jejich finanční gramotnost. Ale to je cesta náročnější, na více než jedno volební období. Tímto tempem budeme mít za chvíli ve státě jen dvě skupiny lidí - ti, kteří jsou v osobním bankrotu a ti, kteří jsou správci jejich insolvence. Ale možná to tak je plánováno a pro nás si stačí jen vybrat, do které skupiny se chceme zařadit.

Co si o tom myslíte Vy?

Petr S. Petr S.

Nejsem blogger a nepíši často. Trvá dlouho, než mě nějaké téma osloví, ale potom se odhodlám a jdu na to.

Můj cíl na investportal - jsou dva a s oběma můžete pomoci:

          1/ přivést na tyto stránky 999 like  - pokud se Vám článek líbí, dejte like i na web.

          2/ mít na jednom článku magických 999 like - ale dejte like opravdu jen, pokud se Vám článek líbil. Nechci nahánět jen počty. Díky

 

V životě se věnuji problematice peněz, finanční gramotnosti a investicím převážně vlastního kapitálu do různých oborů. Zkrátka "jen" posílám peníze tím správným směrem, aby pomáhaly a množily se. Ale život, ten není o penězích, je o úplně jiných hodnotách.

A jedna rada k investicím:

Nejlepší doba investovat byla před 20 lety. Druhá nejlepší je právě teď.

   Tip: Dům s pozemkem téměř 6000m2 7 minut od Hradce za cenu bytu v krajském městě. Více zde

Komentáře k článku