InvestPortal.cz Vyhledat
Zobrazit všechny články

Obdržené reklamní předměty

4.2.2014 Jiří Hladík (přečteno 3213x)
Obdržené reklamní předměty

Dotaz: Otevřel jsem si restauraci a různí dodavatelé mi nabízejí reklamní předměty i vybavení provozovny. Jak je to s daní z příjmů?

Odpověď daňového poradce: V podstatě může nastat několik variant:

  • Reklamní předměty dodavatele zboží, např. stáčecí a chladící zařízení, stoly, židle, reklamní cedule dostanete zadarmo. Ale také se smluvním závazkem odběru minimálního odběru zboží po určitou dobu, umístění na určeném místě apod. Zde se nejedná o nepeněžní příjem přijatý v souvislosti s podnikáním, tudíž daň z příjmů nevzniká, do nákladů není co uplatnit.
  • Nebo koupíte uvedené předměty za velmi výhodných podmínek, třeba za 1,- Kč. K tomu máte ale podobné závazky jako v předchozím případě. Zde jsou to výdaje snižující základ daně a nepeněžní příjem také nevzniká.
  • Také se může stát, že podmínky smlouvy z libovolného důvodu nedodržíte a musíte uhradit smluvní pokutu. Tato pokuta je Vaším daňovým výdajem při jejím zaplacení.
Jiří Hladík Jiří Hladík

Poskytuji komplexní servis pro podnikatele a společnosti v oblasti vedení účetnictví, daní, daňové evidence, daňového poradenství a zpracování daňového přiznání a to více než 20 let. Vše podstatné najdete zde

Tipy pro investory: Naučte se základy opčního obchodování

Komentáře k článku