Obchodní válka šejků a těžařů z břidlic. Kdo je vítěz?

Obchodní válka, ze které těží většina světa. Takto by se dala charakterizovat situace na trhu s ropou, kde zuří boj o tržní podíl mezi tradičními producenty a producenty z nekonvenčních břidlicových nalezišť (tight oil, shale oil). Cena ropy si v uplynulých měsících prošla volným pádem a její aktuální cena se pohybuje okolo úrovně 55 USD za barel, od června pokles přibližně o 50 %.

Ropa

Ropa je přirozeně se vyskytující žlutá až černá kapalina, která se nachází v geologických formacích pod zemským povrchem. Běžně se rafinuje na různé druhy paliv. Složky ropy se oddělují technikou zvanou frakční destilace, tj. rozdělením kapalné směsi na frakce lišící se bodem varu pomocí destilace, obvykle s použitím frakční kolony.

Ropa známá také jako surová ropa je fosilní palivo tvořené uhlovodíky nebo směsí organických sloučenin obsahujících vodík a uhlík. Díky svému množství a vysokému energetickému obsahu je jedním z nejdůležitějších zdrojů energie na světě a hraje významnou roli při výrobě paliv, plastů, chemikálií, olejů a dalších produktů.

Kdo je šejk?

Šejch je titul, který se uděluje těm, kdo jsou vůdci komunity. Nevztahuje se výhradně na žádné konkrétní náboženství, i když nejčastěji se používá v islámském světě. Šejch je obecně považován za staršího a vůdce kmene a jako takový je respektován.

V islámu šejch označuje někoho, kdo byl Bohem uznán za znalého a moudrého. Je to čestný výraz s dlouhou a starobylou historií a často se používá pro označení duchovního nebo náboženského vůdce či mentora. V mnoha muslimských zemích se šejk používá pro označení náboženských autorit, jako jsou imámové, kteří jsou zodpovědní za výuku Koránu a vedení modliteb v mešitách.

Šejch se může používat také pro označení potomků proroka Mohameda a uznávaných vůdců arabských kmenů a vojevůdců. Titul se používá také k ocenění filantropů, politiků a uznávaných učenců.

V některých kontextech se titul uděluje jakémukoli staršímu muži z rodiny, který zastává významné postavení v komunitě. V oblasti Perského zálivu se tento termín běžně používá pro označení vůdce komunity, který pochází z bohatší rodiny nebo díky svému bohatství dosáhl vyššího společenského postavení.

Na Západě si výraz šejk osvojili někteří lidé pro své označení, zejména v arabské diaspoře. Ve Spojených státech a Kanadě existuje řada islámských kulturních center vedených šejchy, v nichž se lidé mohou hlouběji seznámit se svým náboženstvím.

Souhrnně lze říci, že šejch je titul, který se používá pro označení staršího, uznávaného náboženského a/nebo komunitního vůdce. V islámu se šejch používá pro označení náboženské autority nebo mentora, zatímco na Západě se používá obecněji pro označení vedoucího nebo mentora v islámské komunitě.

Obchodní válka v detailech

O důvodech poklesu ceny ropy jsme psali v našem předchozím příspěvku Proč klesá cena ropy, nyní bychom se rádi zaměřili na jeden z nejdůležitějších faktorů, který způsobuje volný pád ceny ropy: boj o tržní podíl šejků (OPECu, Saudské Arábie) a amerických nekonvenčních těžařů zejména ze Severní Dakoty a Texasu, kteří svou těžební horečkou způsobili energetickou revoluci v USA.

Ropa je přirozeně se vyskytující žlutá až černá kapalina, která se nachází pod zemským povrchem

O nekonvenční těžbě ropy se dlouhou dobu hovořilo jako o cenově nekonkurenceschopné. Opak se ukázal pravdou. Od roku 2010 bylo realizováno přibližně 20000 vrtů. Nekonvenční ložiska zvýšily produkci ropy v USA přibližně o třetinu na téměř 9 mil barelů za den.

Produkcí se přiblížily Saudské Arábii, rozdíl v produkci nyní činí pouze 1 mil barelů za den. Boj o udržení tržního podílu se plně rozhořel.

Současná politika OPECu je diktována Saudskou Arábií, která ze zkušenosti ze 70-tých let odmítla snížit produkci ropy a stabilizovat její cenu (primární cíl OPECu). V 70-tých letech vedl pokles cen ropy k omezení či zpoždění velkých investic do nových nalezišť/zdrojů ropy. Výsledným efektem byly dekádu trvající vyšší ceny ropy.

Strategie Saudské Arábie je v tomto případě mírně odlišná. Cílem je nechat klesnout cenu ropy tak nízko, aby producenti z nekonvenčních nalezišť zkrachovali (resp. zkrachovali všichni producenti s vysokou nákladovou strukturou), což povede k omezení nabídky a opětovnému růstu cen ropy.

Dle posledních vyjádření OPECu resp. saudského ministra energetiky Ali al-Naimiho, mnohými označován jako světově nejvlivnější osoba v energetickém odvětví a faktický leader kartelu, OPEC neomezí svou těžbu ani při cenách ropy na úrovni 20 USD za barel. Cílem je „udržet tržní podíl za jakoukoliv cenu“.

Připomeňme, že Saudská Arábie je schopna těžit s průměrnými náklady 5-6 USD za barel a její produkce představuje přibližně třetinu produkce celého OPECu. Nízké ceny ji nezpůsobí tolik problémů, jako těžařům z nekonvenčních nalezišť či jiným členům kartelu OPEC.

Většina těžařů z nekonvenčních nalezišť operuje s vysokým zadlužením. Pokles cen resp. jejich příjmů může vést k sérii bankrotů a omezení nových investic. Zároveň i poklesu důvěry mezi investory. Strategie Saudské Arábie se může ukázat jako účinná. Na druhou stranu nutno konstatovat, že existuje několik faktorů, které mohou vést k dlouhodobě nižším cenám, než jsme zažívali v předchozích 5 letech:

  1. Investiční cyklus a životnost nekonvenčních ložisek je podstatně kratší, řádově několik let. Obnovení investic v případě vyšších cen může být relativně rychlé.
  2. Technologie je stále hodně mladá. V efektivitě těžby se prozatím daří dosahovat značných pokroků. Dle společnosti IHS klesly průměrné náklady ze 70 USD za barel na 57 USD za barel v loňském roce.
  3. Celé odvětví těžby je hodně mladé. Další dostupná ložiska se nachází v Coloradu, Oklahomě či Kansasu, stejně jako různě po světě např. Číně, Polsku či dokonce ČR.
  4. Nástup nových technologií v dalších odvětvích. Viz. náš předchozí článek Jaká je budoucnost solární energie?

Ať již bude vítězem boje o tržní podíl kdokoliv, tím skutečným vítězem, minimálně krátkodobě, je běžný spotřebitel a všechny země importující ropu. Levnější ceny působí jako vzpruha globálnímu růstu. Mezinárodní měnový fond odhaduje, že v roce 2015 by mohlo být tempo růstu světového HDP vyšší o 0,7% v důsledku nízkých cen ropy.

Ceny na úrovni 40 USD za barel přesunou 1,3 biliónu USD z kapes producentů do kapes spotřebitelů. Například typický americký spotřebitel s roční útratou 3000 USD za pohonné hmoty (2013) by ročně ušetřil 800 USD, ekvivalent růstu platu o 2%.

Země silně závislé na dovozu ropy jako EU, Indie, Japonsko či Turecko a jejich spotřebitelé benefitují z nízkých cen nejvíce. Prostředky spotřebitelů zůstanou v jejich kapsách a ne kapsách rezervních fondů ropných států.

OPEC

OPEC je zkratka pro Organizaci zemí vyvážejících ropu, což je skupina 14 členských zemí, které se snaží koordinovat a sjednocovat ropnou politiku svých členů. Byla založena v roce 1960, kdy pět zakládajících zemí – Írán, Irák, Kuvajt, Saúdská Arábie a Venezuela – podepsalo Zakládající dohodu OPEC.

OPEC je jednou z nejmocnějších organizací na světě, která představuje více než 85 % prokázaných světových zásob ropy a 50 % celosvětové produkce ropy.

Zajišťuje stabilitu na světovém trhu s ropou tím, že vyrovnává nabídku a poptávku, jedná v nejlepším zájmu členů a stanovuje těžební kvóty pro jednotlivé země. Prostřednictvím těchto kvót se organizace snaží zajistit spravedlivé ceny a zabránit kolísání cen.

Kromě stanovení kvót poskytuje OPEC členským zemím také geopolitickou podporu a slouží k zajištění bezpečnosti celosvětových dodávek energie.

Vzhledem k tomu, že mezi členské země OPEC patří některé z největších producentů ropy, má organizace významný vliv na celosvětovou cenu ropy. Prostřednictvím svých produkčních kvót je schopna kontrolovat trh s ropou a může ovlivňovat její cenu zvyšováním nebo snižováním celkového množství vytěžené ropy. To následně ovlivňuje celosvětovou nabídku ropy, a tím do určité míry i její globální cenu.

Poslání a účinnost OPEC na světovém trhu se v posledních letech staly terčem kritiky. Kritici poukazují na tendenci organizace k nadprodukci, která může vést k přebytku na trhu a mít za následek dramatické snížení cen ropy.

Někteří členové byli navíc obviňováni z porušování kvót a z toho, že těží více, než je jim přiděleno. Bez ohledu na tuto kritiku zůstává OPEC mocnou silou na světovém trhu s energií a jeho rozhodnutí a současná politika budou i v příštích letech ovlivňovat cenu ropy.

Upozornění k CFD: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 51 až 76 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

© 2024 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang