O2: Kellnerův brutální útok na menšinové akcionáře

To, co někteří analytici předvídali, se stalo skutečností. PPF, z pozice majoritního vlastníka 73 procent akcií O2, žádá tuto společnost o půjčku ve výši až 24,8 miliard korun. Jistina i úrok má být splatný až na konci běhu úvěru, tedy po sedmi letech.

Peníze by měly být použity na umoření akvizičního úvěru, za který si společnost PPF většinový balík v O2 koupila (samozřejmě částečně  – celková částka, za kterou koupila společnost PPF O2 činila 63,6 miliard Kč). Je téměř jisté, že nejméně sedm let akcionáři O2 neuvidí žádné dividendy.

Společnost O2 Czech Republic však takto vysokou sumou rozhodně nedisponuje, takže si bude sama muset na tento úvěr vypůjčit.  Odhadem se má jednat o částku kolem 20 miliard Kč.

To vše samozřejmě znamená brutální útok na hodnotu společnosti.  O2 přitom dlouhá léta patřilo mezi vyloženě dividendové tituly. Dividendový výnos blížící se 10% byl hlavním lákadlem pro koupi této akcie.

Samozřejmě, část dividendy vyplácela z nerozděleného zisku let předchozích, takže tyto hody, jakkoli byly dlouhé, musely jednou skončit. Málokdo však předpokládal, že dividendová hostina skončí takovou těžkou kocovinou.

Bude zajímavé sledovat, zda se proti krokům způsobujícím erozi hodnoty společnosti pro akcionáře, ohradí menšinoví akcionáři a budou celou záležitost řešit právní cestou. Mohl by to být i další test českého soudnictví. Něco mi říká, že takovouto „prasárnu“ by si Kellner v takovém Německu či Nizozemsku nedovolil.

Aktuálně O2 Czech Republic klesá o 7%.

Upozornění k CFD: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 51 až 76 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

© 2024 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang