InvestPortal.cz Vyhledat
Zobrazit všechny články

NWR a OKD. Kam až bude pád

16.2.2014 Administrátor (přečteno 6065x)
NWR a OKD. Kam až bude pád

U OKD může nastat paradoxní situace, kdy se jim ekonomicky vyplatí přestat těžit uhlí a začít ho dovážet z USA nebo Austrálie. Alespoň pokud se nezmění dosavadní vývoj cen uhlí. 

Za 10 let se budou v dolech OKD těžit jen 2 miliony tun černého uhlí. Tedy necelá čtvrtina toho co dnes. Je otázka, zda je taková těžba ekonomicky udržitelná. To je názor i finančního ředitele NWR Marka Jelínka. Je snadné si domyslet, že v OKD se bude schylovat k velkému propouštění. I když vše je závislé na vývoji cen uhlí, který se vždy špatně predikuje. 

Pod zemí má nyní NWR miliardy tun uhlí, které se ale za stávající ceny nevyplácí těžit. Firma se zadlužila i proto, aby si pořídila finančně náročné technologie a díky nim dokázala těžit levněji. Zatím se to bohužel, při stávajících cenách, nevrací. 

Na roční těžbu dva miliony tun bude firmě stačit jeden až dva doly a zvládne uhlí vytěžit se třetinou zaměstnanců. A dokáži si jenom těžko představit, že firma najde práci pro zbývající. 

Finanční ředitel Jelínek se nechal slyšet: "Ušetřili jsme 200 milionů eur, ale nebylo to dost, abychom odvrátili dopad poklesu cen uhlí.". 

Pokud sledujete vývoj cen akcií NWR, je to dosti divoká jízda. 5.5.2008 cena začínala na 425,-Kč. Velmi brzy přišla historická maxima 622,-Kč. Následuje celosvětová finanční krize a cena padla až na 61,15, což bylo 2.3.2009. V lednu 2011 se cena akcií NWR vrátila zpět až na 307,-Kč. Od té doby víceméně klesá až na aktuálních 15,-Kč. Pokles akcií NWR je tedy od startovní pozice o více než 96%. Znám lidi, kteří do akcií NWR vložili velkou část svého majetku a nakupovali "kus" dráž než za 500,-Kč. 

Administrátor Administrátor

Mám za sebou 17 let investování a obchodování na akciových trzích, v ČR i v zahraničí. Investuji svoje vlastní finanční prostředky. Podnikání i investice mne živí a dnes již pracuji pro radost.

   Tip: Dům s pozemkem téměř 6000m2 7 minut od Hradce za cenu bytu v krajském městě. Více zde

Fotogalerie

 

Komentáře k článku