InvestPortal.cz Vyhledat
Zobrazit všechny články

Netušené riziko při investování do půdy (1/2)

28.8.2014 Jindřich Svoboda (přečteno 6636x)
Netušené riziko při investování do půdy (1/2)

Investování do zemědělské půdy je hitem posledních let. Tři roky poté, co byl umožněn nákup české zemědělské půdy i zahraničním osobám, je její cena u našich západních a jižních sousedů i nadále násobně vyšší. Zatímco průměrná cena hektaru orné půdy je v ČR 160 tisíc Kč, v Německu je to 670 tisíc Kč, v Rakousku 960 tisíc Kč a v Nizozemsku dokonce 1,39 milionu Kč. Není tedy divu, že vedle individuálních investorů stále častěji narážíme i na specializované investiční fondy zaměřené na její nákup.

Podle Zprávy o stavu zemědělství za rok 2013 tržní cena zemědělské půdy u nás roste. Loni v průměru překročila 11 korun za metr čtvereční. Stejně tak roste i průměrné nájemné, po (staro)novu nazývané pachtovné. To vzrostlo loni o 10 procent na 1700 Kč za hektar. Konkrétní výše pachtovného (nájemného půdy) samozřejmě závisí na vlastnostech pronajímané půdy, ale také i době, kdy byla nájemní/pachtovní smlouva uzavřena.

Výhody investice do zemědělské půdy jsou, vedle nízké ceny v ČR, jasné. Půdy je omezené množství a správa je na rozdíl od jiných nemovitostí jednoduchá. Mezi rizika či nevýhody je řazena nízká likvidita a s ní částečně související dlouhodobý charakter investice.

Existuje však i jiné riziko, o kterém potenciální investoři a dost možná i profesionálové nevědí. Jedná se o riziko legislativní či chcete-li, politické. Politické riziko znají v současné době až příliš dobře kupříkladu ti, jejichž byznys trpí díky ruským sankcím. O co ale jde u investování do půdy?

Potraviny se odedávna považují za strategickou komoditu, a proto spekulanti s půdou nebývají občany i státem zrovna milováni. A proto hledají cesty, jak spekulativním investicím do půdy zamezit či je alespoň ztížit.

Naposledy k takovému kroku přistoupili na Slovensku. Podle předkladatele Zákona o nadobúdaní vlastníctva poľnohospodárskeho pozemku, ministra zemědělství a rozvoje venkova Ľubomíra Jahnátka, vytváří nová norma předpoklady, aby se půda dostala jen do vlastnictví osob, kteří na ní dokážou hospodařit a zvelebovat její hodnotu.

„Jsem přesvědčen o tom, že tento zákon pomůže slovenským zemědělcům a zemědělcům všeobecně, pomůže i vlastníkům půdy, a tím pomůže i Slovensku,“ prohlásil poslanec vládní strany Smer Marian Záhumenský.

Komu však zákon určitě nepomůže, jsou investoři, kteří by chtěli na půdě zbohatnout.

Pokračování článku zde.

Jindřich Svoboda Jindřich Svoboda

 

Ostřílený harcovník světa byznysu i burzovního obchodování. 

Upozornění: Veškeré informace publikované na tomto webu jsou určeny výhradně ke studijním účelům a v žádném případě je nelze považovat za investiční doporučení ve smyslu příslušných právních předpisů.

 

   Tip: Dům s pozemkem téměř 6000m2 7 minut od Hradce za cenu bytu v krajském městě. Více zde

Komentáře k článku