InvestPortal.cz Vyhledat
Zobrazit všechny články

Některé firmy nechápou princip nabídky a poptávky

1.6.2015 Jindřich Svoboda (přečteno 3660x)
Některé firmy nechápou princip nabídky a poptávky

Stalo se už jakousi tradicí, že čas od času vyjde někde článek o tom, že „nejsou lidi“. Firma si stěžuje, že nemůže najít zaměstnance. Lidé v žádaných oborech prý „nejsou“. Zatracené české školství!

Nejdříve člověk zírá v úžasu. Ekonomika sice roste, ale nezaměstnaných je stále dost. A mnoho z nich je dokonce i použitelných! Teprve při bližším ohledání zjistíme, v čem je jádro pudla. Za náročnou, kvalifikovanou práci s třísměnným provozem nabízejí firmy více než mizerný plat. Chovají se tak jako někdo, kdo chce pořídit byt v Praze za 300 tisíc.

Představte si, že takový člověk by nám plakal a stěžoval si, že má peníze v hotovosti, že by zaplatil hned, ale že za boha nemůže žádný byt sehnat. Přitom jsou v Praze tisíce bytů prázdných na prodej. Že by vám takový člověk byl pro smích? Samozřejmě. Možná byste se ani neobtěžovali mu vysvětlit elementární zákon nabídky a poptávky. Nemůžeš něco sehnat za peníze, které nabízíš? Zvyš nabídku!

Zaměstnanec není nevolník, má právo rozhodnout, za kolik svou pracovní sílu prodá. Pokud mu jinde, třeba i v jiném oboru, nabídnou víc, jde tam, kde dostane lepší podmínky. Možná ale firma spoléhá na to, že jí pomůže stát. Když už rozdává různé dotace, investiční pobídky, daňové prázdniny, proč by jí nesehnal zkušeného technika za 10 tisíc brutto? Zvlášť, když nám teď laskavý Brusel přidělí tolik nových kvalifikovaných pracantů s diplomy z nejlepších afrických škol!

No, co vám budu povídat. Já už také delší dobu chci koupit větší množství akcií ČEZu. Platím hotově a jsem připraven zaplatit až 250 Kč za akcii! Už jsem to inzeroval v novinách, pronajal jsem si i billboard a teď se chystám dokonce zveřejnit svou nabídku i na stránkách pražské burzy. A představte si, že se mi zatím nikdo neozval!

Jindřich Svoboda Jindřich Svoboda

 

Ostřílený harcovník světa byznysu i burzovního obchodování. 

Upozornění: Veškeré informace publikované na tomto webu jsou určeny výhradně ke studijním účelům a v žádném případě je nelze považovat za investiční doporučení ve smyslu příslušných právních předpisů.

 

   Tip: Dům s pozemkem téměř 6000m2 7 minut od Hradce za cenu bytu v krajském městě. Více zde

Komentáře k článku