InvestPortal.cz Vyhledat
Zobrazit všechny články

Největší státní investiční fondy na světě

15.6.2015 Administrátor (přečteno 3919x)
Největší státní investiční fondy na světě

Věřte nebo ne, existují na světě země, vlády a panovníci, kteří dokáží myslet na dalekou budoucnost a dokáži v dobrých časech šetřit, efektivně investovat a připravovat se na časy náročnější či krizové.

Ne, nebojte se, Česká republika mezi ně rozhodně nepatří. Ta se již dávno vydala cestou věčného zadlužování a to i v časech výrazné konjunktury, kterou zažíváme právě teď. A jednou se to celému národu vymstí. Státy, o kterých jsem hovořil, mají tzv. státní investiční fondy. V tabulce níže uvidíte největší z nich. Dobře si prohlédněte jaký majetek spravují! Jsou to dnes největší investoři na světě.

Do čeho státní investiční fondy investují? Do akcií. Ostatně není vhodnější instrument na finančním trhu, který by dlouhodobě dosti zásadním způsobem porážel inflaci, o každoročních dividendách nemluvě. Dále investují do dluhopisů. Investují do nemovitostí.

Pokud se podíváte v tabulce níže na ty největší hráče, můžete namítnout, že jsou především spojeny s ropou a plynem. Co si ale myslet o Číně? A proč mezi nimi není třeba Venezuela? Kde je sebevědomé Rusko? Chci říci, že je to spíše o přístupu jednotlivých vlád či panovníků. Zda jsou chytří a prozíraví a zda skutečně upřímně myslí na svoji zemi a její budoucnost.

Největší státní investiční fondy
země název majetek v mld. USD rok založení
Norsko  Government Pension Fund-Global 893 1990
SAE Abu Dhabi Investment Authority 773 1976
Saúdská Arábie SAMA Foreign Holdings 757 1952
Čína China Investment Corp 653 2007
Čína SAFE Investment Company 568 1997
Kuvajt Kuwait Investment Authority 548 1953
Čína-Hongkong Hong Kong Monetary Authority Investment Portfolio 400 1993
Singapur Government of Singapore Investment Corp. 320 1981
Katar Qatar Investment Authority 256 2005
Čína National Social Security Fund 240 2000

  

Administrátor Administrátor

Mám za sebou 17 let investování a obchodování na akciových trzích, v ČR i v zahraničí. Investuji svoje vlastní finanční prostředky. Podnikání i investice mne živí a dnes již pracuji pro radost.

Tipy pro investory: Naučte se základy opčního obchodování

Komentáře k článku