InvestPortal.cz Vyhledat
Zobrazit všechny články

Nájemné provozovny po rozvodu manželů

4.2.2014 Jiří Hladík (přečteno 3254x)
Nájemné provozovny po rozvodu manželů

Dotaz: Jak je to s užíváním nemovitosti pro podnikatelskou činnost po rozchodu manželů, pokud připadla druhému z manželů?

Odpověď daňového poradce: Při rozchodu manželů, který je řešen rozvodem, je řešena i otázka rozdělení společného jmění. Znamená to tedy, že co bylo před rozvodem majetkem společným, stává se po rozvodu majetkem výlučným některého z manželů a manželé sami si přestali být osobami blízkými podle zákona o daních z příjmů. Takže odpověď je jednoduchá: Ten, jemuž po rozvodu zůstala nemovitost ve vlastnictví, má v podstatě povinnost vyměřit druhému z manželů nájemné za její užívání. Stal se z něj normální nájemce. Pokud by to neudělal a majitel nemovitosti by neuměl finančnímu úřadu uspokojivě vysvětlit, proč, tak má finanční úřad právo upravit základ daně. A to podle cen, které by byly sjednány mezi nezávislými osobami za stejných nebo obdobných podmínek.
Jinak tomu je, jestliže nadále zůstane bývalý druhý manžel spolupracující osobou při podnikatelské činnosti prvního.

Jiří Hladík Jiří Hladík

Poskytuji komplexní servis pro podnikatele a společnosti v oblasti vedení účetnictví, daní, daňové evidence, daňového poradenství a zpracování daňového přiznání a to více než 20 let. Vše podstatné najdete zde

Tipy pro investory: Naučte se základy opčního obchodování

Komentáře k článku