Miliardář Horáček – agent StB?

Týdeník Euro si všímá kontaktů miliardáře Michala Horáčka s komunistickou tajnou policií. Horáček se pravděpodobně stane kandidátem prezidentské volby, jenže se ještě, slovy česko-amerického novináře Erika Besta, ke kandidatuře stále „nechá přesvědčovat“.

Předně je třeba říci, že zakladatel a bývalý majitel sázkové společnosti Fortuna disponuje negativním lustračním osvědčení a o jeho případné spolupráci s StB neexistují žádné důkazy. Přesto mě v článku velmi překvapilo několik věcí. 

1) Horáček skoro každý rok cestoval na Západ, podle svých slov na pozvání své sestry, emigrantky ve Francii. Tato informace mě vyloženě zarazila. Každý, kdo měl v rodině nějakého imigranta, dobře ví, že takto blízcí příbuzní se na Západ nepodívali z komunistické ČSSR ani náhodou. Bolševik je stěží pustil do Bulharska k moři. Výjimku tvořili důchodci, kterých se komunisté rádi zbavili, aby jim nemuseli platit důchod. 

2) StB věděla o tom, že Horáček páchá trestnou činnost – provozuje nedovolené podnikání. Tento fakt sice chtěla využít při naverbování Horáčka, pro kterého vymyslela krycí jméno „Sázkař“, do svých služeb, což se prý nakonec nepovedlo. Horáčka StB nechá být a on může i nadále páchat tehdy trestnou činnost. Velmi podivné. 

3) Horáček v roce 1974 zfalšoval výjezdní doložku a jediným trestem bylo vyloučení z vysoké školy? Opravdu to bylo v době vrcholné normalizace možné? Spáchat trestný čin padělání veřejné listiny a vyváznout s pouhým vyloučením ze studia? 

Je dobře známo, že StB koncem roku 1989 zničila velké množství svazků, podle některých zejména těch, které se týkaly nových prominentů. V té době se dělo v této oblasti hodně podivností. Horáček byl v té době velmi výraznou postavou Občanského fóra, a kdyby potřeboval nějaký ten spis „ztopit“, jistě by při svých schopnostech cestu našel. 

Samozřejmě, pohybujeme se zde v rovině spekulací, nicméně některé věci nám tu prostě nesedí. Členem KSČ Horáček nebyl, takže se nabízí otázka, zda to neměl „pojištěné“ jinak. Ostatně jak se v článku píše, Horáček v roce 1984 dokonce strávil půl roku na studijním pobytu v USA, na který byl pozván díky zisku novinářské ceny Excellence in Journalism za své dopisování do zahraničního tisku.

Na konci 80. let se objevil jako redaktor v tehdy velmi oblíbeném časopisu Mladý svět. Pro něj například napsal recenzi na první koncert Depeche Mode v Praze. Někteří jeho tehdejší kolegové byli přesvědčeni, že byl do redakce nasazen Státní bezpečností.

Upozornění k CFD: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 51 až 76 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

© 2024 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang