Lesk a bída pasivního příjmu

Úspěšný seminář Petra Sluky o investicích, který nedávno proběhl na VŠE, mne donutil přemýšlet o tématu investic do nemovitostí a dalších nástrojů, které přinášejí či alespoň by měly přinášet investorovi pasivní příjem. Ne se vším, co bylo na semináři vyřčeno, totiž souhlasím.

Už už jsem začal přemýšlet o názvu pro mé pojednání a napadl mne název Lesk a bída pasivního příjmu. Hned v následující chvíli jsem začal mít intenzivní pocit, že takový článek jsem již četl. A nemýlil jsem se.

Napsal ho kolega z Burzovních novin před čtyřmi lety. Celý název zněl Lesk a bída pasivního příjmu aneb co Kiyosaki nezdůrazňuje. Pojďme se podívat na jeho znění. To je vyznačeno kurzívou a já dodávám svůj aktuální komentář obyčejným písmem.

Mnoho lidí, kteří investují do nemovitostí na pronájem, se inspirovalo knihami Roberta Kiyosakiho, amerického podnikatele a spisovatele. Většina z jeho čtenářů se poprvé setkala s pojmem pasivní příjem právě u něj. Jako příklady jsou uváděny příjmy z pronájmu, dividend či tantiém za autorská práva. Často inzerovaná představa rentiéra, který se válí na pláži v Karibiku a mezitím mu na účet chodí tučné sumičky, se samozřejmě spoustě lidí velmi zamlouvá.“

Zde bych neměnil ani čárku.

Pravda je ovšem ta, že jenom z dividend či z příjmů z pronájmu ještě nikdy nikdo opravdu nezbohatl. Pokud se podíváte, jaké akcie nejvíc rostou, zjistíte, že většinou tyto hvězdy akciového nebe žádnou dividendu nevyplácejí nebo je její výše spíše nevýznamná. Jestliže loni vyrostlo NWR či AAA AUTO zhruba o 60%, jak dlouho budete tento výnos sbírat u dividendové Telefoniky, zvláště pokud do kalkulace zahrnete i pokles jejího kurzu?

NWR není zrovna nejgustovnější příklad, zde došlo k faktickému krachu. Jinak se pokles o více než 99% nazvat nedá. Zato AAA AUTO za uplynulé čtyři roky posílilo o necelý čtyřnásobek (pokud počítáme cenu při loňském nebo i letošním odkupu).

Řekněme, že jsme vložili milion do NWR a milion do AAA AUTO. O vložený milion do NWR jsme v podstatě přišli a určitě máme hodně rádi pana Bakalu. NWR budiž mementem mori pro investice do hodně zadlužené firmy, potažmo pro zapákované investice. Pokud jsme vložili další milion do AAA AUTO, pak máme zhruba 3 miliony 900 tisíc. To není za 4 roky úplně zlé.

Telefonica (O2) nám za čtyři roky klesla zhruba o polovinu. Na čisté dividendě jsme získali 108,80 Kč na akcii. Přišli jsme o více než 20%. Z vložených dvou milionů máme 1 569 000 Kč. No, stanou se horší věci. Prodělat se dá určitě víc.

Samozřejmě jsou to izolované příklady, ale leccos napoví.

Konec konců, pokud si pořádně přečtete Kiyosakiho knihy nebo si případně i zahrajete jeho hru Cashflow, zjistíte jednu věc. I věrozvěst pasivního příjmu nejvíc zbohatl na tom, že levně nakoupil a draze prodal. Případný pasivní příjem je pouze kapesné, které člověk při své investorské cestě obdrží.“

Opět bych nic neměnil.

A v některém z dalších článků se podíváme na téma investic do nemovitostí. A také si v některém článku představíme srovnání pohledů – v čem s Petrem Slukou souhlasíme a kde se neshodneme.

Upozornění k CFD: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 51 až 76 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

© 2024 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang