InvestPortal.cz Vyhledat
Zobrazit všechny články

Kvantitativní uvolňování (prý) končí

10.11.2014 Ivan Hrbek (přečteno 5206x)
Kvantitativní uvolňování (prý) končí

To že FED chrlí dolary a kupuje za ně „prohlášení bank, že si ty dolary vzaly“ ( ať to nazývá jakkoliv) víme asi všichni. Nové šéfka FEDu paní Yellenová sice tvrdí, že kvantitativní uvolňování končí, ale nejsem daleko od pravdy když řeknu, že po prvním zakolísání na burze kohoutky zase povolí. Takže „per huba“ QE končí, realita bude realita….

Evropská centrální banka již vyrazila stejnou cestou.  Pan Draghi rozjel rotačky, protože QE1,2,3,.. přeci jen zlevnilo dolar a tím podpořilo dovoz z Ameriky do Evropy na úkor „výroby v Evropě“ popřípadě „vývozu z Evropy do Ameriky“ Tiskne Eura, aby za ně kupoval dolary, čímž vlastně euro zlevňuje na uměle nastavený kurz, na který jsou v systému nastavené nákupní pokyny. Papíru i barvy má určitě dost, jen aby měl dost trezorů na ukládání těch koupených dolarů. Takže to je vlastně QE na druhou.

Singer, guvernér České národní banky, se toho chytil taky. ČNB tiskne koruny a kupuje eura za 27 kaček. Proč by někdo prodával euro za 25, když Singer dá 27??? Tak tiskne kačky, aby je držel pod uměle snižovaným eurem, které Draghi drží pod uměle snižovaným dolarem. QE na třetí.

A teď otázka??? Komu dojde barva a papír, popř. trezory prvnímu??? Yellen, Draghimu nebo Singerovi???

Vlastně nikomu. Stačí pár kliknutí myší, ťuknutí do klávesnice a peníze naskakují ve formě číslic na obrazovkách počítačů.  Kdo by se zdržoval potiskováním papíru!!!

Teď k té inflaci. Měří se „spotřebním košem“ který zjišťuje hladinu cen toho, za co utrácíme. A v rozporu s tím, co píšu nahoře se žádná hyperinflace ani větší inflace nekonají, dokonce nás straší deflací. Ale ona ta inflace je, jen se jí říká jinak.

Pomáhal jsem vyklízet po jedné babičce byt a ejhle, byl tam mixér. Bratru dvacet let starý. Strčil jsem ho do zásuvky a BZZZZZZZZZZZ………..  jel jak brus. Však taky před těmi dvaceti lety stál hodně.

Ten co mám doma nový stojí vlastně v nominálu stejně, možná i trochu míň, takže inflace v cenách mixerů 0% za dvacet let!!!!!! Ale ouha, chyba lávky!

 Za dvacet let mám ten mixér už šestý! Rok či půl roku po záruce PRSK a hotovo!! Takže mixer stojí stejně nebo míň, ale těch dvacet let mixování mě stálo 6x tolik, než kdybych mixoval tím po babce.

Takže inflace, ale skrytá v kvalitě, zvedla cenu „domácího mixování“ šestinásobně, ale neříká se tomu inflace. Říká se tomu  „růst vybavenosti domácností“, protože každá domácnost má podle statistik prodeje 6 mixérů (mladších dvaceti let)…

A druhá inflace neinflace.

Když FED ( ECB) natiskne peníze, pustí je samozřejmě bankám. A co s nimi banky udělají. Výroba se nerozvíjí vůbec. Podívejte se na fotky z Detroitu, kdysi Mekky automobilového průmyslu http://www.national-geographic.cz/detail/jak-umira-mesto-smrt-detroitu-v-primem-prenosu-21081/#.U44OpnZ_Ri8 . Tak šup s nimi na kapitálový trh a koupit akcie. To, že nejsou podloženy výkonem firem, fundamentem, jak říká Buffet, nikomu nevadí!!!!! 

Jedeme totiž podle „zákona většího blbce“. To znamená, že sice jednám jako blbec, když kupuji fundamentálně nepodložené akcie, ale jsem přesvědčen, že najdu během pár dní „většího blbce“ který ty moje akcie koupí za víc, než jsem za ně dal já. A najdu! Když další banka dostane v rámci QE svoji porci čerstvě natisknutých dolarů, tak s ní přeci poběží, jako já předtím, na kapitálový trh a bude chtít koupit akcie. Co jiného, když výroba nejede, továrny si půjčit nepotřebují, protože investovat do výroby může jen blázen. Tovární hala je nelikvidní, koupíme akcie, většího blbce najdeme snadno…….

Takže inflace v cenách akcií. Ale ty nejsou součástí „spotřebního koše“, tak se tomu neříká inflace, ale hospodářský růst!!!!!!!!!

Jak z toho ven?

Ivan Hrbek Ivan Hrbek

www.zlatybrouk.cz

zlatybrouk@centrum.cz

Do roku 1976 vysokoškolské studium technického směru

1976  - 1992 práce ve státní správě, v závěru v oblasti vzdělávání dospělých

1991 – 1992 vysokoškolské postgraduální studium managementu

1992 – 1996 OSVČ - obchodní činnost, ekonomické a organizační poradenství

1996 – 2010 učitel odborných předmětů na Obchodní akademii v Prostějově

2006 – 2008  vysokoškolské studium pedagogiky

1996 - dosud  jednatel firmy AMALTHEA s.r.o., zabývající se zemědělskou výrobou

2010 - dosud  předseda Svazu faremních zpracovatelů ČR, boj proti byrokracii svazující zpracování na farmách a prodej z farem

2010 – dosud  akreditovaný poradce pro oblast optimalizace hospodaření (zemědělského) podniku

2014 – dosud  Affiliate partner společnosti Karatbars International GMbH

 

   Tip: Dům s pozemkem téměř 6000m2 7 minut od Hradce za cenu bytu v krajském městě. Více zde

Fotogalerie

 

Komentáře k článku