InvestPortal.cz Vyhledat
Zobrazit všechny články

Fofola fe mofná bude obchodovat na pražské burze

16.9.2015 Jindřich Svoboda (přečteno 3026x)
Fofola fe mofná bude obchodovat na pražské burze

Skupina Kofola, v poslední době proslavená hlavně svým šislajícím maskotem, pokračuje ve stěhování sídla své mateřské společnosti do České republiky. Aktivity stávající mateřské společnosti, Kofola S.A., která byla z důvodu obchodování s akciemi firmy na varšavské burze registrována v Polsku, budou přesunuty do tuzemské společnosti Kofola ČeskoSlovensko a.s. se sídlem v Ostravě.

„Naším primárním cílem je mít sídlo skupiny v České republice. Kroky, které jsme prozatím v rámci projektu podnikli, jsou převážně právní a administrativní a nemají faktický dopad na dění ve společnosti,“ říká Daniel Buryš, finanční ředitel skupiny Kofola a dodává: „V souvislosti s přesunem sídla skupiny akcionáři zvažují umístění akcií na pražské burze.“

Aby byl umožněn vstup společnosti k obchodování na Burzu cenných papírů Praha, dokončuje firma prospekt cenného papíru, který bude v nejbližší době předložen České národní bance ke schválení.

Přesun sídla holdingu a související převody akcií budou uskutečněny formou neveřejné transakce s tím, že se na ní budou podílet pouze stávající akcionáři. V rámci této operace tedy nebudou nabízeny žádné akcie k úpisu veřejnosti nebo novým investorům. Případná nabídka akcií novým investorům by se uskutečnila – pakliže se tak společnost a její akcionáři rozhodnou – později, a to buď ve 4. čtvrtletí 2015 nebo v 1. čtvrtletí 2016.

Firma již v minulosti uvedla, že případná nabídka akcií by se mohla skládat z emise nových akcií nebo prodeje existujících akcií. Tato nabídka by se mohla skládat z nabídky akcií na burze v České republice a v Polsku, a to včetně umístění akcií i na varšavské burze.

Skupina Kofola vyrábí nealkoholické nápoje v osmi závodech na pěti trzích střední a východní Evropy a zaměstnává 2 300 lidí. Vedle tradiční Kofoly patří pod křídla skupiny, sestávající z 9 sesterských společností, také pramenitá voda Rajec, sirupy Jupí a dětské nápoje Jupík, hroznová Vinea, čerstvé ovocné a zeleninové šťávy UGO, energetický nápoj Semtex, v Polsku prodávaná Hoop Cola nebo ovocné sirupy Paola. Nejnovějším přírůstkem do rodiny Kofola jsou slovinské minerálky Radenska. Kofola v licenci vyrábí a distribuuje RC Colu, Oranginu a Pickwick. Je výhradním distributorem značek Evian, Badoit a Rauch pro Českou a Slovenskou republiku a také oficiálním distributorem léčivé Vincentky.

V 1. pololetí letošního roku skupina Kofola utržila v 1. pololetí 3,395 mld. Kč, což je o 11,1 % více než v minulém roce. Hrubá marže stoupla o 25,2 %, ukazatel EBITDA se zvýšil o 46,4 %. Na hospodářském výsledku se výrazně podepsala především březnová akvizice slovinské značky Radenska, rostly i prodeje čerstvých ovocných a zeleninových šťáv UGO, a to o 59 %. Naopak negativně hospodaření skupiny ovlivnil mírný pokles prodejů na polském trhu.

Za práva, značku a recepturu ke Kofole zaplatila firma kdysi více než 200 milionů Kč. Majoritním akcionářem a zakladatelem je rodina Samarasových, původem Řeků usazených v Moravskoslezském kraji. Tržní kapitalizace skupiny Kofola na varšavské burze se aktuálně pohybuje kolem 9,4 miliard Kč a obchoduje se za P/E 28 (průměr sektoru 20).

Jindřich Svoboda Jindřich Svoboda

 

Ostřílený harcovník světa byznysu i burzovního obchodování. 

Upozornění: Veškeré informace publikované na tomto webu jsou určeny výhradně ke studijním účelům a v žádném případě je nelze považovat za investiční doporučení ve smyslu příslušných právních předpisů.

 

   Tip: Dům s pozemkem téměř 6000m2 7 minut od Hradce za cenu bytu v krajském městě. Více zde

Komentáře k článku