InvestPortal.cz Vyhledat
Zobrazit všechny články

Kellnerova „druhá šance“? Odkup O2 za 277 Kč! Má ale několik háčků…

19.11.2014 Jindřich Svoboda (přečteno 4497x)
Kellnerova „druhá šance“? Odkup O2 za 277 Kč! Má ale několik háčků…

Kellnerova skupina PPF si před časem v podstatě zařídila výrazný pokles cen akcií O2. Prozradila totiž, že si na akvizici telekomunikační firmy hodlá vypůjčit od ní samotné. O2 si bude muset na úvěr sama vypůjčit, což zároveň pro akcionáře na dlouhou dobu znamená konec dividendových snů.

Nyní Petr Kellner podle serveru ihned.cz učinil „gesto“. Nabízí fyzickým osobám odkup akcií O2 za 277,15 Kč, což odpovídá ceně akcie z léta po odečtu dividendy. Ta samá akcie zakončila úterní obchodování na 211 Kč. Je snad Kellner dobrodinec?

Samozřejmě, že ne. Pro Kellnera je to jeden ze způsobů, jak oddrolit další část akcií, a postupně dosáhnout vytěsňovací mety – 90% majoritního podílu. Čím méně minoritářů, tím menší šance, že se bude chtít někdo s PPF soudit.

Nabídka platí pouze pro akcie držené před 15. srpnem a je omezena počtem 200 kusů. Takto může PPF podle zákona nakoupit maximálně jedno procento všech akcií O2. Po nedávných nákupech Kellnerova skupina deklaruje vlastnictví více než 83 procent akcií O2. Nelze však vyloučit, že nemá "bokem" nakoupeny další akcie anebo že není v jednání s některým z velkých minoritářů. To se může vyjevit třeba po ukončení odkupu.

„Nabídka je určena především drobným akcionářům, kteří své akcie získali v kupónové privatizaci. Chceme postupovat maximálně korektně, a proto těmto drobným akcionářům, kteří nejsou profesionálními investory, dáváme druhou šanci na prodej akcií za cenu, která odpovídá ceně při takzvaném povinném odkupu," uvádí Kellner.

Akcie se budou vykupovat podobně jako při povinné nabídce převzetí v červnu letošního roku, tzn. prostřednictví PPF banky a bude třeba doložit stejné dokumenty jako v případě povinné nabídky. Lhůta pro akceptování nabídky je od 1. prosince 2014 do 16. ledna 2015. Detailnější podmínky a pravidla odkupu budou zveřejněny příští týden.

Aktuálně akcie O2 rostou o více než 6 procent. Zdá se tedy, že akcionáři, kteří po 15. srpnu své akcie prodali, věří, že je mohou rychle nakoupit zpět a se ziskem je prodat Kellnerovi.

Jindřich Svoboda Jindřich Svoboda

 

Ostřílený harcovník světa byznysu i burzovního obchodování. 

Upozornění: Veškeré informace publikované na tomto webu jsou určeny výhradně ke studijním účelům a v žádném případě je nelze považovat za investiční doporučení ve smyslu příslušných právních předpisů.

 

   Tip: Dům s pozemkem téměř 6000m2 7 minut od Hradce za cenu bytu v krajském městě. Více zde

Komentáře k článku