InvestPortal.cz Vyhledat
Zobrazit všechny články

Kdo je senátor Hlavatý?

25.9.2016 Jindřich Svoboda (přečteno 4964x)
Kdo je senátor Hlavatý?
„V politice bychom potřebovali víc lidí, kteří postavili takovéhle fabriky, jako pan Hlavatý. Lidi, kteří vědí, co je to zodpovědnost a jsou zvyklí velice tvrdě pracovat a dosahovat konkrétních výsledků a úspěchů,“ jásá na svém facebookovském profilu Andrej Babiš.
 
A kdo je tím supermanem a správňákem, kterého tak velebí? Je to výlučný vlastník královédvorské Juty a.s., výrobce širokého sortimentu produktů pro stavebnictví a zemědělství, obalových materiálů a materiálů pro technické účely. Roční obrat této společnosti činí 7 miliard Kč a více než 80% produkce je vyváženo do zemí celého světa. Hlavatý je také senátorem za Babišovo hnutí ANO.
 
Senátor Hlavatý má však velkou skrvnu na svém profilu quasi-dobrodince. Svého výlučného vlastnictví dosáhl díky squeeze-outu, čili vyvlastnění menšinových akcionářů. Zákonnou možnost vytlačení minoritních akcionářů někteří komentátoři označují za poslední fázi vytunelování tuzemské ekonomiky ve prospěch oligarchů.
 
Stoprocentního vlastnictví Juty dosáhl Hlavatý v listopadu 2005 za velmi neférových podmínek. Akcionáři obdrželi náhradu, která činila méně než dvojnásobek EBITDA. EBITDA pochází z anglického Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization - zisk před odečtením úroků, daní, odpisů a amortizace. Je to indikátor, který ukazuje provozní výkonnost společnosti. Pokud se prodává nějaká společnost, EBITDA bývá mnohonásobně vyšší. Pokud by byl senátor Hlavatý slušný člověk, něco takového jako vytlačení společníků za necelý dvojnásobek EBITDA, by mu ani nepřišlo na mysl.
Jindřich Svoboda Jindřich Svoboda

 

Ostřílený harcovník světa byznysu i burzovního obchodování. 

Upozornění: Veškeré informace publikované na tomto webu jsou určeny výhradně ke studijním účelům a v žádném případě je nelze považovat za investiční doporučení ve smyslu příslušných právních předpisů.

 

   Tip: Dům s pozemkem téměř 6000m2 7 minut od Hradce za cenu bytu v krajském městě. Více zde

Komentáře k článku