InvestPortal.cz Vyhledat
Zobrazit všechny články

Je Microsoft Tyrannosaurus Rex?

13.1.2014 Administrátor (přečteno 4535x)
Je Microsoft Tyrannosaurus Rex?

Společnost Microsoft občas působí jako takový Tyrannosaurus Rex IT průmyslu. Poslední CEO Microsoftu - Steve Ballmer - měl a má řadu odpůrců a mnozí si spojují neúspěch Microsoftu právě s jeho osobou (ale jaký neúspěch?). Mimochodem, ten pán měří úctyhodných 196 cm a jeho majetek je odhadován na 18 miliard dolarů. Ballmer Microsoft vedl posledních 13 let. 

Firma možná nepůsobí jako ten nejsvěžejší inovátor v IT průmyslu, ale její tržní kapitalizace rozhodně nenaznačuje nějaký velký neúspěch. Aktuálně má hodnotu rovných 300 miliard USD a není tak moc vzdálena za symbolem dnešních inovací v IT - firmou Google -, která má kapitalizaci aktuálně nějakých 377 miliard USD.

Nový vládce Microsoftu

Nástupce Steve Ballmera měl být znám již koncem roku 2013. Zatím znám není a termín byl představenstvem firmy posunut. Důvodů může být hned několik. Především se nový výkonný ředitel dostane do celkem nezáviděníhodné situace, kdy má za zády dva předchozí vládce, tedy Steve Ballmera a Billa Gatese. Oba vlastní v součtu 8% akcií a Bill Gates dokonce předsedá představenstvu. I Ballmer v představenstvu sedí. Snadno si představit, pod jakým tlakem nový šéf bude.

Budoucnost Microsoftu

Je ve hvězdách. Microsoft rozhodně není ten, který by nyní udával směr v IT branži. Což je mu často vytýkáno. Je to dost možná dáno i tím, co dnes tvoří hlavní příjem Microsoftu a co má kořeny v minulosti. S výjimkou cloudových a serverových služeb Microsoft žije z minulosti v podobě Windows a a Office. O Ballmerovi se tvrdí, že nechal padnout mnoho slibných projektů jenom proto, že by ohrožovaly tradiční byznys firmy.

Microsoft je v poněkud zvláštní situaci, kdy fima prosperuje, má ohromnou tržní kapitalizaci, vyplácí solidní dividendy a je to dobře promazaný stroj na peníze. Riziko spočívá v tom, že pokud se výrazně změní pravidla hry v IT, což lze čekat, a Microsoft nebude u toho, může být z firmy za 10 let bezvýznamný hráč. Na novém šéfovi bude výjimečně záležet a v Redmondu si to asi uvědomují také. 

Administrátor Administrátor

Mám za sebou 17 let investování a obchodování na akciových trzích, v ČR i v zahraničí. Investuji svoje vlastní finanční prostředky. Podnikání i investice mne živí a dnes již pracuji pro radost.

   Tip: Dům s pozemkem téměř 6000m2 7 minut od Hradce za cenu bytu v krajském městě. Více zde

Fotogalerie

 

Komentáře k článku