InvestPortal.cz Vyhledat
Zobrazit všechny články

Jak si vypěstovat konkurenci a přijít o trh (1/2)

1.11.2015 Jindřich Svoboda (přečteno 3487x)
Jak si vypěstovat konkurenci a přijít o trh (1/2)

Nedávno jsme psali o tzv. aféře Piškotgate. Pro ty z vás, které kauza minula (pravděpodobně z důvodu dovolené na Marsu), si dovolím učinit malé shrnutí a pro zbytek čtenářstva drobné připomenutí.

Nadnárodní moloch Mondeléz se rozhodl, že na již drahých piškotech Opavia musí trhnout ještě víc, a proto je bezpodmínečně nutné je začít šidit. To se ale u prémiového výrobku rovná komerční sebevraždě, protože vysoká kvalita je právě tím důvodem, proč jsou zákazníci ochotni zaplatit relativně vysokou cenu. Je to asi jako kdyby Bentley začal do svých vozů montovat motory z Trabanta a nikomu o tom neřekl.

Aby Mondeléz skutečně stlačil náklady na minimum, provedl potichu další nepopulární tah. Přesunul výrobu do Polska. V Opavě se přitom piškoty vyráběly od roku 1840. Globální ještěr ovšem jistě nepočítal, že těmito kroky spustí obrovskou tsunami na sociálních sítích, která se posléze přelila do předních médií. Reakce zákazníků byla tak masivní, že šéfredaktor časopisu Marketing & Media, Filip Rožánek, nazval svůj článek pro Hospodářské noviny Třetí světová válka bude o piškoty.

Článek Opavia: Mondeléz, co zalez jsem zakončil slovy: „A ten přesun do Polska? Napadá mě paralela s následky jednání anglického pivovaru Bass, který z pozice vlastníka Staropramenu a Pražských pivovarů na severu Čech jeden pivovar zavřel a další zavřít chtěl.“ Copak se to tehdy, na konci 90. let, stalo?

Britská firma Bass International Brewers prostřednictvím akciové společnosti Pražské pivovary ovládala několik pivovarů. Mezi nimi byly severočeské pivovary Svijany a Vratislavice a také pražský Braník. O svijanském pivovaru jsme psali v souvislosti se známou herečkou Jiřinou Bohdalovou, která se projevila jako vynikající private equity investor v situaci, kdy se Angličané rozhodli pivovar zlikvidovat.

„Chtěli to zavřít. Nechtěli, aby pivovar fungoval. Apeloval jsem na britský konzervatismus. Řekl jsem jim, že pivovar funguje od roku 1564 a není pro ně konkurentem,“ řekl bývalý ředitel pivovaru František Horák. Koncem března 1998 sdělili Angličané Horákovi, že buď do 28. dubna sežene 15 milionů nebo pivovar zavřou. V roli hlavního zachránce pivovaru se zjevil LIF (Liberecký investiční fond) Miroslava Kučery.

„Ještě několik dnů jsme nevěděli, zda pivovar koupíme. Pětadvacátého dubna Mirek Kučera řekl, že ty prachy dal dohromady a vezlo se tam patnáct milionů s ochrankou autem v hotovosti,“ dodal Horák. Mezi sedmi statečnými spasiteli se objevila i známá tvář. O kritické situaci v pivovaru se díky tehdejšímu poslanci Stanislavu Pěničkovi dozvěděla populární herečka Jiřina Bohdalová. Ta kolem Svijan jezdí na chalupu, pivo ochutnala a se svým pověstným talentem na peníze a „čuchem na lidi“ se ke skupině investorů připojila. „To pivo mi chutnalo a říkala jsem si, že určitě bude chutnat i jiným lidem. Proto jsem si část pivovaru koupila,“ vysvětlila svou investici Bohdalová.

Po Svijanech byla popravčí sekera přichystána i pro pivovar na okraji Liberce. Co na tom, že se v 90. letech pivovaru podařilo navýšit výstav na téměř 400 tisíc hl ročně a úspěšně vyvážel do Německa, Švýcarska, Británie a USA. Angličané na to šli zostra a „kapitalisticky“. 25. května 1998 oznámili konec, odpolední směna již nesměla nastoupit do práce a zaměstnancům byly na vrátnici předkládány výpovědi k podpisu.

Pokračování zde

Jindřich Svoboda Jindřich Svoboda

 

Ostřílený harcovník světa byznysu i burzovního obchodování. 

Upozornění: Veškeré informace publikované na tomto webu jsou určeny výhradně ke studijním účelům a v žádném případě je nelze považovat za investiční doporučení ve smyslu příslušných právních předpisů.

 

   Tip: Dům s pozemkem téměř 6000m2 7 minut od Hradce za cenu bytu v krajském městě. Více zde

Komentáře k článku