InvestPortal.cz Vyhledat
Zobrazit všechny články

Jak poznat IT bublinu

19.4.2014 Administrátor (přečteno 3631x)
Jak poznat IT bublinu

Vždy mne poněkud znepokojí situace, kdy se objeví nějaká nová společnost, která ještě od zákazníků a klientů nevybrala ani korunu, ale už dnes ji trh oceňuje na stovky milionů dolarů, či dokonce miliardy. Děje se to zpravidla v IT.

Takovou ukázkou je internetový server Quora.com. Projekt existuje již čtyři roky a již dnes jej investoři (neveřejně) oceňují na téměř jednu miliardu dolarů. Přitom na firemní účet nepřišel od zákazníků a uživatelů ještě ani jeden dolar. Podle vyjádření manažerů firmy začne projekt prvně vydělávat a to na reklamě až někdy v roce 2015. Nyní si představte tu situaci, kdy kupujete podíl ve firmě a tím oceníte 100% firmy na miliardu dolarů a firma má nulové příjmy. To tedy vyžaduje skutečně velké přesvědčení, skoro bych napsal víru, že firma skutečně někdy začne vydělávat.

Quora je - hybrid mezi klasickou sociální sítí á la Facebook (nebo spíše Twitter), a aplikacemi pro pokládání a zodpovídání otázek typu Yahoo Answers. Široké veřejnosti se otevřela v červnu 2010. Quora nemá žádný obchodní model a tak svůj rozvoj, ale i provoz dosud financuje z prostředků, které v minulosti získala od investorů.

Po zkušenostech z mnoha dalších internetových projektů to není vůbec jednoduché vydělat výhradně na poskytování reklamního prostoru. Firma má přitom již dnes 70 zaměstnanců, které musí živit. Jsem věru zvědav, jaký byznys model manažeři Quory vymyslí a nasadí. Zatím bych nechtěl být v situaci stávajících investorů.

V IT byznysu panuje obecný názor, že nejdůležitější je počet aktivních uživatelů a podle toho lze určit hodnotu projektu a firmy. Považuji to za velmi matoucí a nešťastný přístup. Není vůbec jednoduché peníze z uživatelů dostat. Případně je dostat od třetí strany. V IT branži bude v nadcházejících letech ještě mnoho zklamaných investorů, kteří uvěřili na vzdušné zámky.      

Administrátor Administrátor

Mám za sebou 17 let investování a obchodování na akciových trzích, v ČR i v zahraničí. Investuji svoje vlastní finanční prostředky. Podnikání i investice mne živí a dnes již pracuji pro radost.

   Tip: Dům s pozemkem téměř 6000m2 7 minut od Hradce za cenu bytu v krajském městě. Více zde

Komentáře k článku