InvestPortal.cz Vyhledat
Zobrazit všechny články

Jak odmítnout 3 miliardy dolarů za něco co nic nevydělává?

20.11.2013 Administrátor (přečteno 4189x)
Jak odmítnout 3 miliardy dolarů za něco co nic nevydělává?

Každá doba má svoje specifika a doba internetových start-upů na tom není jinak. Tento článek je mimo jiné o tom, jak odmítnout 3 miliardy dolarů za něco, co ještě nevydělalo ani korunu, nemá to tržby ani zisk. Budeme zde hovořit o Snapchat.

Co je Snapchat

Tato nová internetová služba je velmi snadná k pochopení. Umožňuje vám poslat fotografii či sms tak, aby se po shlédnutí sama smazala a to beze stopy. Skvělá služba, pokud někomu posíláte jakékoliv choulostivé či kontroverzní fotografie. 

Jak rozšířený Snapchat je

Co se týče rozjezdu této služby, je impozantní. Odhaduje se, že jenom v USA využívá tuto službu každý desátý majitel smartphonu. V USA tuto aplikaci využívá 26 milionu uživatelů. Na službu, která běží sotva dva roky, rozhodně skvělý rozjezd. 

Příjmy firmy provozující Snapchat

Nula!

Snapchat sází na příjmy v budoucnosti

Zakladatel a CEO Snapchatu - Evan Spiegel (23 let) - vybudoval kolem této služby firmu, která zaměstnává 20 lidí a chlubí se tržní kapitalizací kolem 3,6 miliardy usd. Zatím tedy bez jediného dolaru příjmů. Firma již od investorů získala na další rozvoj služby 170 milionů dolarů. A chystá se získat dalších 200 milionů.

3 i 4 miliardy dolarů odmítnuty

Spiegel odmítnul hned dvě nabídky od technologických gigantů. Facebook za Snapchat nabídnul 3 miliardy dolarů. Google přišel s nabídkou na 4 miliardy dolarů. Neuspěly. 

Internetové firmy a IPO

Jak určit férovou hodnotu u firmy, která ještě nevydělala ani korunu a která nemá žádný příjem? Velmi těžko. Vím, že se v tomto specifickém byznysu snaží ocenit firmu podle počtu uživatelů a dejme tomu času stráveném s touto službou. Snaží se odhadnout, jaký příjem lze dosáhnout na jednoho uživatele (někdy v budoucnosti). Snaží se určit, jaký byznys model by bylo možno v případě této služby použít. Je to všechno ale hodně "ve vzduchu". Dokáži si jenom velmi špatně představit, že bych si koupil akcie nějaké společnosti, která ještě neví, jak to udělá a zda za své služby dostane někdy zaplaceno a ještě takovou společnost trh oceňuje na více než 3 miliardy usd. Že by byla dot-com již zapomenuta?

Čtěte a poslouchejte také Meet the 23-Year-Old Kid Who Turned Down $3 Billion for Snapchat

Administrátor Administrátor

Mám za sebou 17 let investování a obchodování na akciových trzích, v ČR i v zahraničí. Investuji svoje vlastní finanční prostředky. Podnikání i investice mne živí a dnes již pracuji pro radost.

   Tip: Dům s pozemkem téměř 6000m2 7 minut od Hradce za cenu bytu v krajském městě. Více zde

Komentáře k článku