Jak nezaměstnat podvodníka

Je to už měsíc, kdy proběhl nebývalý skandál v Národním zemědělském muzeu. Uprchlý vězeň Vladimír Prokop se letos v lednu nechal v muzeu zaměstnat jako hlavní ekonom, přičemž zneužil identitu jistého Ing. Lišky.

Poté začal řádit jako liška v kurníku a do začátku dubna vyvedl z účtů instituce zhruba deset milionů. Při policejní „šťáře“ se mu podařilo uniknout a do dnešního dne stále pobíhá na svobodě.

Nemilá aféra stála ředitelku Evu Balaštíkovou místo. Otázkou zůstává, jak může personalista, ředitel nebo majitel firmy či organizace takovému podvodu zabránit. Jedna věc je, pokud nový pracovník předloží vlastní občanský průkaz.

Většinou jsou vyžadovány doklady o dosaženém vzdělání a výpis z trestního rejstříku. To vše však recidivista Prokop doložil, jelikož použil falešnou identitu. Předložil občanský průkaz Ing. Libora Lišky, absolventa VŠE, kopii jeho diplomu a čistý trestní rejstřík.

Je otázkou, jak se Vladimír Prokop k občanskému průkazu Ing. Lišky dostal. V dnešní době bohužel není zas takový problém na internetu najít „specialistu na krádež dokladů“. Pokud defraudant potřebuje třeba doklady inženýra ekonomie, vytipuje si „specialista“ vhodnou oběť, tu pak sleduje a v nestřežený okamžik doklady odcizí. Zajistit si falešné reference z předchozího zaměstnání také není příliš obtížné.

Jsou tedy zaměstnanci sjednávající pracovní smlouvu vůči podvodům s cizí identitou bezmocní? Naštěstí ne. Již léta totiž existuje veřejně přístupná databáze neplatných (tj. ztracených či odcizených) dokladů, kterou spravuje Ministerstvo vnitra.

Bohužel není existence této stránky příliš známá. Kdyby byl občanský průkaz Ing. Lišky prolustrován v této databázi, nemuselo Národní zemědělské muzeum přijít o několik milionů a uprchlý vězeň Prokop by nejspíše opět seděl tam, kam podle pravomocného rozsudku patří.

Vedle této rady lze též doporučit, aby personalisté i jiní pracovníci pečlivě prohlíželi předložené doklady. Poměrně snadno, s využitím naprosto běžné kancelářské techniky, lze bohužel zfalšovat i výpis z trestního rejstříku. Neradno také přivírat oči, pokud se dotyčný podobence na občance příliš nepodobá.

Co všechno dokáže šikovný podvodník kdysi v USA předvedl geniální podfukář Frank Abagnale, kterého ztvárnil Leonardo DiCaprio v hollywoodském trháku Chyť mě, když to dokážeš. V reálném životě se Frank Abagnale nakonec stal „klaďasem“ a po odpykání trestů se stal bezpečnostním konzultantem a dodnes pomáhá rozkrývat podvody. Jak asi skončí náš malý český „Abagnale“?

Upozornění k CFD: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 51 až 76 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

© 2024 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang