Jak nepřijít o peníze při převodu nemovitosti – bankovní úschova

V minulých dílech o advokátní úschově a notářské úschově jsme se podívali na možnosti úschovy kupní ceny při převodu nemovitostí. Řekli jsme si, že advokátní úschova je sice cenově přijatelná, ale nepřináší ono kýžené bezpečí.

Kdejaký holomek s titulem JUDr. či Mgr. vám s penězi prostě může utéct. Notářská úschova je zase relativně bezpečná, ale poněkud předražená. Jak je to tedy s třetí možností, bankovní úschovou?

Co se týče bezpečí, je to ideální volba. Banka vám s penězi neuteče. Navíc těch vašich pár usmolených milionů je pro banku trapnou kapkou v moři. Peníze v bankovní úschově jsou v relativním bezpečí, možná ještě větším než u notáře.

Museli byste být hodně velcí smolaři, aby během jednoho měsíce, což je zhruba doba, po kterou úschova peněz při převodu nemovitosti trvá, zkrachovala banka a zároveň na základě nějakého šíleného kriminálního komplotu byly peníze v bankovní úschově vyvedeny z banky pryč.

Peníze v bankovní úschově samozřejmě nespadají do konkurzní podstaty banky a obecně se považují za dostatečně chráněné. K této skutečnosti se váže i jedna úsměvná historka z dob nedávné finanční krize.

Jistý movitý člověk se vypravil do jedné z největších českých bank, tam vybral ze svého účtu poměrně vysokou částku v hotovosti, vložil ji do bezpečnostní schránky a šokovanému zaměstnanci s milým úsměvem sdělil: „Tak a teď si můžete klidně zkrachovat.“

Druhou zjevnou otázkou je samozřejmě cena bankovní úschovy. Ta se pohybuje kolem 2 promile z uschované částky. Kupříkladu při ceně nemovitosti 2,5 milionů Kč to dělá 5 tisíc Kč. Zdá se tedy, že zde máme vítěze.

Maličkou vadou na kráse může být to, že ne každá banka tuto službu nabízí a pokud ano, mohou se ceny lišit, proto doporučujeme obejít více bankovních ústavů. Při předvýběru vám může pomoci tento přehled.

Osobně jsem schovatelských služeb jedné banky při převodu nemovitosti v roce 2008 využil. Vše proběhlo k všeobecné spokojenosti a cena za úschovu při koupi nemovitosti nižší hodnoty byla 4 tisíce Kč. Bylo by ale nefér ji dělat reklamu, zvlášť, když si ji na našem webu nezaplatila. 😉

Závěrem vám přeji šťastnou ruku při „lovu“ nemovitosti, ať již lovíte v nabídkách realitek nebo oslovujete majitele nemovitostí, které se vám líbí, přímo tak, jako to třeba dělá „český Kiyosaki“, Petr Sluka.

Upozornění k CFD: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 51 až 76 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

© 2024 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang