InvestPortal.cz Vyhledat
Zobrazit všechny články

Jak dostat tuto zemi zpět na vrchol

19.12.2013 Administrátor (přečteno 3403x)
Jak dostat tuto zemi zpět na vrchol

Věřte nebo ne, bohatství skutečně nevzniká přerozdělováním! Bohatství vzniká stejně jako před stem či tisícem let. Vzniká tak, že jednotlivci i celý národ a stát přichází s inovativními a užitečnými řešeními, tedy výrobky či službami. A ty jsou prodávány jak doma, tak i cizincům. Nic víc, nic míň. Funguje to dnes snad jinak? 

Křižovatka

Naše země je na pomyslné křižovatce. Víme jak (ne)funguje socialismus (vše řízeno státem, maximální přerozdělování) a dejme tomu, že tušíme, jak funguje kapitalismus a máme s ním i první novodobé (dvacetileté) zkušenosti. Právě nyní se výrazně mění pravidla hry a to po celém světě. Posledních patnáct let se společnost díky napojení na celosvětovou síť - internet - mění opravdu dramatickým způsobem. Internet zasáhnul snad všechny oblasti, ekonomii a podnikání nevyjímaje. Naše malá zemička, pokud to budou lidé skutečně chtít, má šanci se velmi rychle opět dostat na světovou špičku. A to během sotva deseti let. Vždyť jsme v oné pomyslné Top 10 byli již během naší první zkušenosti s kapitalismem a svobodou, tedy v letech 1918-1939. Případně těsně po roce 1945. Věřili byste dnes, že taková Jawa 175, s kterou Češi vyjeli na silnice bezprostředně po ukončení druhé světové války, byla v ten okamžik nejlepší motocykl na světě? My Češi (i Slováci) to v sobě máme, jenom to někdy důsledně ukrýváme.

Nyní máme příležitost dostat se rychle zpět na špičku. Díky internetu, kde začít inovovat a podnikat je pozoruhodně jednoduché a stačí vám k tomu garáž, notebook a solidní připojení na internet. O kreativitě Čechů snad dokonce i Češi nepochybují. Ostatně první zástupci českého světového úspěchu jsou již dávno ve hře, třeba firma AVG.    

Proč internet?

Čtvrtina světové populace je on-line. Ta má na svědomí 90% světového HDP! Internet mění návyky lidí, nakupování, rozhodování, práci, prostě všechno. Vstup do tohoto byznysu je nesmírně snadný. V podstatě vám stačí iPhone a nápad. Zavedené středně velké a velké společnosti bývají často příliš pomalé a "neumí" rychle vznikající internetové novinky (tím nemyslím firmy typu Google či Facebook). Podíl internetu na tuzemském HDP rychle roste. Retail nakupuje čím dál více na internetu. Jenom 3% Čechů si nikdy nic nekoupila na internetu, což zní až neuvěřitelně. Například takový e-shop Alza.cz vloni dosáhnul tržeb přes 7,6 miliard Kč

Buducnost internetu

Vše se bude personalizovat. Internet, například obsahové servery či třeba reklama, vás osobně pozná a bude se vám přizpůsobovat. Na vašem PC, iPhonu, ve vašem autě. Váš internet bude vypadat jinak než internet vaší ženy či přítelkyně. A bude vám to vyhovovat. Čekají nás věci, které si ani neumíme zatím představit. Už jste slyšeli o Google Glass

Úspěšná česká firma budoucnosti

I ta firma, která se nebude primárně věnovat IT, třeba výrobce nábytku, bude muset skvěle ovládat prostředí internetu a sociálních sítí. Jak pro práci záměstnanců, tak i pro komunikaci se zákazníky či pro prodej. Bude se více komunikovat, více sdílet, budou plošší firemní struktury. ČR má i celkem výjimečné světové postavení a naše země může velmi dobře posloužit jako digitální laboratoř při zavádění nových technologií, nových on-line služeb. Je to dáno především naší vstřícností k digitálním technologiím, solidní infrastrukturou a relativně malou desetimilionovou populací. 

Zpět na špičku

Rok 2014 a internetová revoluce - to je jedinečná příležitost pro tuto malou zemi, kterou mám tak rád a která má tolik šikovných a nápaditých lidí. Je třeba chytit příležitost za pačesy. Začít se učit programovat, začít vymýšlet užitečné on-line služby, začít po garážích spouštět internetové start-upy, začít chtít uspět a začít chtít uspět ve světovém měřítku. Máme na to, máme to v genech a rozjezd na webu může být tak neuvěřitelně snadný a levný. Před osmdesáti lety jsme dokázali být špičková výrobna i inovační centrum se světovým významemCo takhle to zopakovat na internetu? A bohatství, to už přijde automaticky...

(P.S.: My jdeme do obsahového on-line byznysu a Investportal.cz je jenom začátek.)

Administrátor Administrátor

Mám za sebou 17 let investování a obchodování na akciových trzích, v ČR i v zahraničí. Investuji svoje vlastní finanční prostředky. Podnikání i investice mne živí a dnes již pracuji pro radost.

   Tip: Dům s pozemkem téměř 6000m2 7 minut od Hradce za cenu bytu v krajském městě. Více zde

Komentáře k článku