InvestPortal.cz Vyhledat
Zobrazit všechny články

Investiční bubliny

9.3.2014 Administrátor (přečteno 5102x)
Investiční bubliny

Jeden z historicky největších boomů a krachů souvisel s japonským trhem nemovitostí a cenných papírů. Od roku 1955 do roku 1990 vzrostla v Japonsku cena nemovitostí více než 75 krát. K roku 1990 se celková hodnota japonských nemovitostí odhadovala celkem na 20 bilionů amerických dolarů - tedy více než 20% veškerého světového bohatství a asi dvojnásobek celkové hodnoty všech cenných papírů na světě. Amerika je rozlohou pětadvacetkrát větší než Japonsko, přesto byla japonská půda v roce 1990 oceněna na pětinásobek hodnoty veškeré americké půdy. Jen za prodej císařského paláce a jeho pozemků by Japonci podle odhadů dostali tolik peněz, že by si za ně mohli koupit celou Kalifornii.

Japonská burza si vedla podobně. Mezi lety 1955 a 1990 vzrostly ceny akcií až stonásobně. Japonské akcie se v roce 1990 prodávaly za více než 60násobek zisku a přes 200násobek dividend. V ten samý rok se americké akcie prodávaly za 15násobek a londýnské za 12násobek zisku.  Hodnota NTT Corporation (japonský telefonní gigant) přesáhla hodnotu ATaT, IBM, Exxon, GE a GM dohromady!

Zbytek je již, jak se říká, historie. Následoval pád cen. Do poloviny srpna 1992 klesl japonský burzovní index zhruba o 63%. Ceny pozemků a nemovitostí v Japonsku zaznamenaly obdobný pád.

Proč vznikají bubliny a jejich splasknutí

Bubliny na trzích vznikaly, vznikají a budou vznikat i nadále. Často jsou podporovány medii i burzovními profesionály a analytiky a jejich prohlášeními. A především rostou díky nadšenému davu. Většinou je provází speciální "story", která popisuje, proč je to tentokráte jiné a proč platí pro tato aktiva jiná pravidla pro oceňování a určování férové hodnoty.

Etiologie bublin na trzích je velmi zajímavé téma a je třeba se mít permanentně na pozoru a včas jejich vznik a rozvoj, alespoň sám pro sebe, diagnostikovat. V této oblasti jsou totiž lidé, národy i lidstvo výjimečně nepoučitelní.   

Administrátor Administrátor

Mám za sebou 17 let investování a obchodování na akciových trzích, v ČR i v zahraničí. Investuji svoje vlastní finanční prostředky. Podnikání i investice mne živí a dnes již pracuji pro radost.

Tipy pro investory: Naučte se základy opčního obchodování

Komentáře k článku