Investice do certifikátů – (zdánlivě) výhodná nabídka

Dnes jsem dostal nabídku, která se neodmítá. Certifikát s ročním výnosem 13% a bariérou krásných 50%. No nekupte to. Co si pomyslí laik, když se k němu podobná nabídka dostane. V dnešní době 13% garantovaných na certifikátu a ještě taková ochrana. Přeci než něco propadne o 50%, to je malá šance a tak do toho jdu. A pak je to ruleta, zda zapláče či ne.

Budu hovořit o jednom konkrétním certifikátu, ale není důležité, která společnost, či podkladová aktiva jsou v něm uvedena. Důležité jsou principy, které se pokusím osvětlit. Certifikát se upisuje k 28.11. takže po přečtení tohoto článku budete mít spoustu času si pro něj ještě doběhnout.

Jednoduchý princip. Koupíte certifikát s emisní přirážkou 3% (poplatek) a máte zajištěno, že každý rok dostanete 13% výnos, pokud ani jedno z podkladových aktiv, na kterých je certifikát založen, nebude ke dni výročí na hodnotě pod 50% hodnoty na počátku.

Pokud se ale bariéra 50% ochrany protrhne, jste přímo v trhu v plné ztrátě. Když nejhorší akcie klesne na 51% své hodnoty, máte stále odkup 100% nákupní hodnoty certifikátu, což je super. Když klesne na 49% své původní hodnoty, máte odkup 49% nákupní hodnoty certifikátu.

Lidsky řečeno – podkladem je několik akcií a když jedna jediná z nich ke dni výročí bude na méně než polovině hodnoty, máte smůlu a platí pro vás tržní ceny. Zní to lákavě? Někdy i může být. Zkusíme si příležitost vyhodnotit. V příloze vidíte 3 listy popisující nabídku.

První důležitým faktorem je složení podkladových aktiv, které ukáže, zda je bariéra dostatečná. Povětšinou se v podkladových aktivech kombinují věhlasné společnosti, které mají nalákat investory, a k nim se poté přidávají více riziková aktiva (která mají za úkol vydělat tomu, kdo certifikát vydal, protože prorazí bariéru). Je to velmi jednoduchý model, který mnoho „investorů“ neprokoukne.

Když nejhorší akcie klesne na 51% své hodnoty, máte stále odkup 100% nákupní hodnoty certifikátu, což je super.

Pojďme na podkladové akcie našeho konkrétního certifikátu. Každá má svůj graf v příloze:

BIOGEN IDEC. (BIIB) je zaběhnutá společnost, která již dnes vyrábí a prodává řadu léků. Její akcie jsou dnes na ceně kolem 312 USD. To znamená, že by cena musela klesnou někam k 156 USD, aby byla bariéra proražena. Máme na to 3 roky.

Může se to stát? Jistěže stát se může všechno, ale taky nemusí. Pojďme rozumně. Od ledna 2013 letí cena akcie raketově nahoru a zdvojnásobila se, to znamená že necelé dva roky je tu krásný býčí trh. Může klesnout zpět? Odpověď zní ano. Jaká je pravděpodobnost? Můj odhad je stejný jak u hodu mincí. Takže toto aktivum žádná hitparáda, žádná tragédie.

CELGENE CORP. (CELG) je další zaběhnutá společnost. Co její akcie? Od ledna 2013 v býčím trhu a opět zdvojnásobena hodnota. Dnešní cena kolem 105 USD znamená bariéru kolem 53 USD. Velmi podobný scénář jako u předchozí.

GILEAD SCIENCES INC. (GILD) je známa zejména snahou o léky proti AIDS. Co její akcie? Od ledna 2012 silný uptrend a zpětinásobení ceny akcií. Od ledna 2013 zdvojnásobení ceny. Naprosto stejný scénář jako předchozí aktiva – akcie po více než 100% vzestupu za poslední 2 roky.

SHIRE PLC. (SHPG) se zaměřuje na léčbu hyperaktivity a poruchy pozornosti. Od června 2013 se cena akcií více než zdvojnásobila. To je něco přes rok. Co udělají v dalších 3 letech? Čert ví.

TEKMIRA PHARMACEUTICALS CORP. (TKMR) je pro mě biotechnologicky velkou neznámou. Její akcie za poslední rok létaly v cenovém rozmezí 8-30 USD. Současná cena je kolem 16 USD. Bariéra tedy na 8 USD (kde byla cena naposledy v červenci 2014 – před 5 měsíci). Jasně nejrizikovější prvek mezi podkladovými aktivy.

Suma sumárum veškerá podkladová aktiva jsou biotechnologická, ceny se více než zdvojnásobily v posledním cca roce a půl. Chceme je koupit na 3 roky s tím, že neproběhne korekce a cena se nevrátí k původním hodnotám. Stačí, aby jedna z nich porušila podmínku a vezete se s celým certifikátem. Pěkně děkuji. Jaká je asi šance, že se to jedné z nich podaří?

Z mého pohledu je riziko podkladových aktiv šílené. Pro zisk 13% p.a. naprosto neúměrné. Pravděpodobně by lépe vyšlo, kdyby si člověk podílově nakoupil konkrétní akcie (ale to je opravdu jen můj odhad). Stejně riziková může být i půjčka bez registru a půjčka pro problémové klienty.

Ale certifikát nese ještě další rizika a „výhody“.

Nesete kreditní riziko emitenta – nekupujete podkladová aktiva, ale cenný papír vydaný někým, s kým když se něco stane, je jedno, že budou podkladové společnosti prosperovat. 

Nemáte nárok na případné dividendy. Ty dostává emitent certifikátu, pokud nějaké jsou. V tomto případě odhaduji, že spíše nebudou.

Máte omezenou hranici zisku na 13% p.a. Ale máte omezenu i hranici ztráty, která je pouhých 100% kapitálu. K tomu je riziko ztráty dvojí – jednou v podkladových aktivech, podruhé v emitentovi.

Suma sumárum většina certifikátů se tváří líbivě a po bližší analýze zjistíte, že je to sofistikovaný způsob, jak tahat z lidí peníze. Rizika povětšinou mnohonásobně převyšují výnosy. 

Jsou sice i zajímavé certifikáty, ale k těm se většina laiků nedostane, protože je nedokáže rozklíčovat. Já sám používal v době, kdy jsem se certifikátům více věnoval, stránky http://www.finanztreff.de/ kde jsou základní filtrace předpřipraveny. Proč pro mě dnes nejsou zajímavé? Zkuste mi napsat odpověď na mail. Kdo uhodne, získá odměnu.

Článek není namířen proti společnosti BHS, která nabízí tento konkrkétní certifikát. Neříkám, že jsou dobří, ani že jsou špatní. Jsou to prostě prodejci certifikátů.

Kdo si s investováním neví rady nebo chce investovat bezpečně, může raději vyzkoušet Portu DIP. Jde o produkt spoření na stáří, který je alternativou k penzijnímu spoření a soukromému životnímu pojištění. Nabízí více možností investování a vyšší zhodnocení.

Upozornění k CFD: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 51 až 76 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

© 2024 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang