InvestPortal.cz Vyhledat
Zobrazit všechny články

Další velká věc!

25.12.2013 Jan Hýsek (přečteno 3743x)
Další velká věc!

Pokud sledujete vývoj na telekomunikačním trhu, tedy zejména trojku O2, T-Mobile či Vodafone, asi jste si všimli, že v posledních letech už to není, co se týče hospodářských výsledků, taková hitparáda. Panuje zde tvrdá konkurence a ceny šly solidně dolů. Pamatuji si, že jsem dříve za stejné služby, za které nyní platím méně než 1.000,-Kč měsíčně, platil dříve kolem 2.000,-Kč měsíčně. Navíc v ČR je již nějakých 14 milionů funkčních SIM karet a náš trh není nafukovací. Do toho jim začíná konkurovat internet, který začíná částečně nahrazovat klasické telefonování či smskování. Pokud tedy operátoři nepřijdou s nějakým dalším úspěšným produktem či službou, může se jim taky stát, že za deset dvacet let z nich zbydou již jenom fragmenty původních tak silných firem.

Další velká věc

Další velkou věcí s velkým dopadem na operátory by se mohl či měl stát internet věcí. Tento byznys se nazývá také M2M - tedy machine to machine. Není tak těžké si to představit a není složité najít praktické uplatnění. Všechny důležité věci, třeba ve vaší domácnosti, by mohly být vzájemně propojeny přes síť a k celé síti byste mohli mít přístup vy. Připojme na síť a vzájemně propojme váš domácí počítač + vaši ledničku + TV + zabezpečení nemovitosti + světla a topení + váš vůz Tesla v garáži. Představte si nyní, že k tomu máte přístup i z pracovní cesty třeba 300 km daleko. Můžete si vše překontrolovat. Zjistíte třeba, že vám rodina vypila všech 10 lahví čehokoliv v ledničce (to už některé ledničky umí spočítat!). Nebo zjistíte, že máte otevřené okno. Kamarád vám řekne o novém zajímavém pořadu a tak si zapnete nahrávání. A nebo sedíte ráno doma a u snídaně si překontrolujete, zda váš vůz Tesla v garáži přes dvorek je dobit na 100% a pokud ne, tak spustíte jeho dobíjení. A ta lednička by mohla být propojena rovnou s e-shopem a pravidelné zboží se rovnou doobjednat. Před pár dny se v mediích objevila zpráva, že některé firmy zvažují dopravu objednaného zboží pomocí malých helikopter. Co když si váš balíček budete sledovat na dálku třeba z dovolené a dokonce si jej vpustíte i s helikoptérou do bytu? Jistě, potom ji musíte i vypustit :-) Nepochybuji tedy o tom, že sami najdete tisíce možných uplatnění nejen pro využití doma.

Jak na M2M a kde to již funguje

Stroje v těsné blízkosti se dají propojit bezdrátově přes wifi či bluetooth. Pokud potřebujete větší pokrytí, půjdete již za jedním z operátorů. Tam je jejich šance. Ti jsou k tomu samozřejmě velmi motivovaní, protože to by mohlo pro ně znamenat výrazný růst příjmů v budoucnosti právě jak jsem o tom psal výše. Operátoři již mají také speciální SIM karty právě pro M2M

Kde všude najde M2M uplatnění? Mohou to být oblasti zdravotnictví, správa majetku, řízení spotřeby energií či třeba výroba. 

V naší zemi již funguje například O2 Car Control systém. Ten propojuje již téměř 50 tisíc vozů různých společností. Umožňuje tak optimalizovat a kontrolovat jejich pohyb a snížit náklady firemních flotil (zjistil jsem, že systém využívají např. Technické služby Hradec Králové).

Další velmi snadno představitelné využití je pro správu budov, kde je napojení na kamerový systém.

V tento okamžik je v ČR prostřednictvím M2M propojen zhruba milion strojů. Je to nepochybně teprve začátek. Dokáži si představit třeba 30 milionů jenom v ČR.   

Potenciál M2M

Cisco a Ericsson předpovídají, že v roce 2020 bude přes M2M propojeno 50 miliard strojů! Věřím, že je to možné. Ve Vodafonu už mají pro M2M vytvořenu speciální divizi pro střední Evropu. Ostatně v ČR je Vodafone v M2M zatím nejdále a drží zhruba polovinu trhu. Vodafone již poskytuje vlastní aplikaci, přes kterou můžete přes web svoje "stroje" sledovat a spravovat. 

Příležitost pro byznys a lepší služby

Internet věcí je již jistá věc. Možné přínosy jsou kam se podíváte. Současně by to mohlo umožnit přežít telekomunikačním operátorům, kteří jsou nástupem současného internetu značně v ohrožení (většina lidí více komunikuje přes internet, tedy zdarma). Co se týče využití M2M v domácnostech, vznikne spousta "hraček" pro nadšence, ale také řada velmi užitečných věcí velmi usnadňujících život či zvyšujících jeho kvalitu.

Internet věcí = další velká věc!

Jan Hýsek Jan Hýsek

Investor, podnikatel, lektor.

Můžete mi napsat na janhysek(zav)seznam.cz

Najdete mne také na Fb https://www.facebook.com/akciecz

   Tip: Dům s pozemkem téměř 6000m2 7 minut od Hradce za cenu bytu v krajském městě. Více zde

Komentáře k článku