InvestPortal.cz Vyhledat
Zobrazit všechny články

GE mohla koupit Apple za 0,33% dnešní hodnoty

1.4.2016 Jindřich Svoboda (přečteno 3333x)
GE mohla koupit Apple za 0,33% dnešní hodnoty

To není apríl. Ani nemám "promile".

Před 20 lety mohla General Electric (GE) koupit Apple za 2 miliardy dolarů. Jaká je dnešní kapitalizace tohoto technologického miláčka? Zhruba 600 miliard. Samozřejmě dolarů, takže se bavíme přibližně o 14,5 bilionech Kč. Jen pro představu, to je více než 10 ročních rozpočtů ČR.

V roce 1996 tehdejší generální ředitel společnosti Apple, Michael Spindler, téměř na kolenou prosil GE, aby „Nahryzlé jablko“ koupila. Píše o tom dlouholetý šéf NBC Universal, která tehdy patřila do holdingu GE, Bob Wright ve své nové knize, The Wright Stuff.

„Shodli jsme se na tom, že s Applem nemůžeme nic udělat. Byl úplně mimo náš záběr. Holt jsme nebyli firma ze Silicon Valley. Akcie firmy Apple stála 20 dolarů a Spindler vysvětloval, že nedokáže firmu dostatečně rozpohybovat. Analytici s ním souhlasili. Spindler se šíleně potil a všichni říkali, že takové technologie manažovat nemůžeme.“
Samozřejmě, je velkou otázkou, zda by byl Steve Jobs ochoten se vrátit do čela svého podniku, pokud by ho vlastnila GE. A pokud ne, nikdo neví, jak by se GE s resuscitací počítačové firmy poprala. Nikde ale není psáno, že by se to GE nepovedlo. Vždyť v jejím čele se stále nacházel manažerský titán Jack Welch. Welch sice v tomto případě své schopnosti asi neosvědčil, co mu ale zjevně nechybělo, byl talent na správný timing. Post generálního ředitele General Electric uvolnil 10. září 2011.

Jindřich Svoboda Jindřich Svoboda

 

Ostřílený harcovník světa byznysu i burzovního obchodování. 

Upozornění: Veškeré informace publikované na tomto webu jsou určeny výhradně ke studijním účelům a v žádném případě je nelze považovat za investiční doporučení ve smyslu příslušných právních předpisů.

 

   Tip: Dům s pozemkem téměř 6000m2 7 minut od Hradce za cenu bytu v krajském městě. Více zde

Komentáře k článku