InvestPortal.cz Vyhledat
Zobrazit všechny články

Falšování vín: Zločin a trest

3.4.2014 Jindřich Svoboda (přečteno 4009x)
Falšování vín: Zločin a trest

Ještě začátkem března nebylo falšování vína podle serveru iDnes.cz trestný činem. „Zatímco v sousedním Německu je falšování vína trestný čin, u nás provinilým společnostem hrozí maximálně pokuty. Ty však nesmějí být likvidační a mnohé firmy se navíc o výši sankce soudí,“ uvádí autor článku  Z patoku se stane Pálava. Byznysu s falešným vínem se daří za mohutného přizvukování diskutérů, proklínajících místní zákonodárce.

Tuto nepravdu jsme uvedli na správnou míru v článku Falšování vín: mýty a fakta. Nyní se v některých médiích, včetně zmíněného iDnesu, objevila zpráva o ročním podmínečném trestu za nepravdivé označení vína.

Tento trest vynesl nad obchodníkem Janem Bartoněm Krajský soud v Brně. Bartoň před pěti lety dodal vinařskému družstvu Templářské sklepy Čejkovice maďarské a slovenské hrozny, které vydával za moravské. Tuto skutečnost odhalila při testování vín Státní zemědělská a potravinářská inspekce a z prodeje musely být následně staženy miliony lahví.

Bartoň se hájí tím, že Templářské sklepy o všem dobře věděly. Navíc dodal družstvu hrozny o měsíc dříve, než na moravských vinicích vůbec proběhla sklizeň daných odrůd.

„Pochopitelně, že věděly, odkud ty hrozny jsou. Jednotlivé odrůdy tak, jak byly dodávány, se v té době nemohly na moravských vinicích vůbec sklidit," sdělil České televizi Jiří Machourek, advokát nepravomocně odsouzeného podnikatele, který se na místě proti rozsudku odvolal.

Vzniklá škoda činí 109 milionů korun a není vyloučeno, že ji bude vinařské družstvo po Bartoňovi vymáhat.

Na stránce Templářských sklepů nenajdete ke kauze ani čárku. Falšování vín se v posledních letech velice rozmohlo a šance, že na zfalšované víno narazíte v obchodě, je bohužel velmi vysoká.

Jindřich Svoboda Jindřich Svoboda

 

Ostřílený harcovník světa byznysu i burzovního obchodování. 

Upozornění: Veškeré informace publikované na tomto webu jsou určeny výhradně ke studijním účelům a v žádném případě je nelze považovat za investiční doporučení ve smyslu příslušných právních předpisů.

 

   Tip: Dům s pozemkem téměř 6000m2 7 minut od Hradce za cenu bytu v krajském městě. Více zde

Komentáře k článku