Extrémně dobrá data z trhu práce v USA

Lednová zpráva o zaměstnanosti byla velmi dobrá ve všech ohledech. Soukromý sektor vytvořil za poslední tři měsíce průměrně 334.000 nových pracovních míst, což je nejlepší výsledek od března 2006.

Průměrné hodinové mzdy se zvýšily o 0.5% meziměsíčně, což napravilo podivný prosincový pokles o 0.2%. Míra participace vzrostla na 62.9%, což znamená, že se lidé začínají vracet na pracovní trh a nabízí zde své služby.

Růst míry participace sice zvedl míru nezaměstnanosti na 5.7%, ale to je pouze technický ukazatel. Důležité je, že americká ekonomika má nový rekord v počtu zaměstnaných a že příjmy domácností silně rostou.

Pokud bychom se na danou statistiku růstu příjmů domácností dívali optikou reálných příjmů, museli bychom konstatovat, že americké domácnosti zvyšují své reálné příjmy nejrychleji za posledních 15 let! Z velké části je tato statistika ovlivněna poklesem inflace z titulu silného amerického dolaru a poklesu komodit, nikoliv z tolik extrémního růstu produktivity práce.

Pro americké akciové trhy paradoxně současná situace není tolik příznivá, jak by se na první pohled zdálo. Při velmi silném trhu práce se zvyšuje pravděpodobnost zvýšení sazeb už v polovině roku.

Na to reaguje dluhopisový trh, který se na vzdáleném konci silně vyprodával a 2 leté yieldy opět migrují k hranici 0.7%. Zvyšování sazeb je dobré pro dolar a jak jsme se přesvědčili během poslední výsledkové sezóny, poměrně negativní pro zisky nadnárodních firem z indexu S&P 500.

Upozornění k CFD: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 51 až 76 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

© 2024 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang