InvestPortal.cz Vyhledat
Zobrazit všechny články

Ertrag und Sichrheit - investujte chytře do věcných hodnot. Opravdu?

13.7.2015 Alex Investor (přečteno 6779x)
Ertrag und Sichrheit - investujte chytře do věcných hodnot. Opravdu?
"Já jim věřím, pracuji pro ně a je to jediná společnost, která investuje do věcných hodnot. Tím pádem jsem majetkový poradce, specialista." Bože můj, on tomu snad opravdu věří, říkám si pod vousy, zatímco specialista naproti mě pokračuje: "Zejména Evolution Fund, to je něco, co nikdo jiný nemá, je to nejlepší fond na trhu." Začínají mi cukat koutky, ale situaci ustojím a zeptám se, kolik takový nejlepší fond vydělává. "No počítá se kolem 10% ročně, já jim fakt věřím a jsou nejlepší." Teď už jsem si jist, proti mě nesedí specialista, ale jak jej jinak popsat? Fanatik? Blázen? Důvěřivec? Lovec provizí?
 
Ukázaná platí, proto požádám o ukázku výsledků hospodaření těch zázračných fondů Evolution. A ejhle, kde je těch 10%? 
Dynamický vloni udělal krásný zisk skoro celé procento. Ale letos,v půli roku už je na hranici 10%. Krásné. Něco mi ale nehraje. Je červenec, kde jsou výsledky z června? Proto beru svůj pc a dívám se na objektivní web
Ejhle, ono za červen byl pokles víc než 6% a za zatím probíhající červenec další 3%. Takže v půlce roku jsme plus minus na nule a začíná se od začátku.
 
Nedá mi to, abych se nezeptal, kde je těch zmiňovaných 10%. Odpovědí se mi dostane, že je to dlouhodobá investice a horizont nejméně 5 let. A že si je jist, že na pětiletém horizontu neprodělá. Ještě aby prodělal, to už by museli být ve vedení tupci (nemluvě o investorech), ale už se nebavíme o výnosech více než 50% za 5 let. Proč? "Ten fond je tu teprve krátce, ale já mu věřím. Dělá 10% ročně. Navíc tam není kurzové riziko, je v CZK." Začínám pochybovat o duševním stavu svého spolustolovníka. Oba se díváme na stejné grafy, já vidím zelenou nulu, on vidí 10% ročního výnosu. Vlastně nevidí, ale věří. Věří i tomu, že nepodstupuje kurzové riziko. Zajímalo by mě, do čeho fond investuje a zda to náhodou není v eurech či usd. Takže kurzové riziko je tam pořád stejné, jen jej nevidíme. Důležité však je, že věří.
 
Pravda, víra hory přenáší, ale ukázaná platí. Znovu poděkuji za úžasnou možnost majetkové investice a zdvořile odmítám. Přichází však trumf - smíšený fond Classic Evolution s krásným ziskem skoro 7% za letošní rok. Tady prý to nebude o 10%, ale "jen a pouze" o 8% ročně.
Opět chybí ten proradný červen. Prý se dává až na konci měsíce. No nevím, je 13.července a celý červen chybí. Jestli on se nedává spíše podle toho, kdy se jak daří. Zaháním zlou myšlenku a jdu se podívat na objektivní stránky.
 
 
Hopla. Místo zisku 7% je tu ztráta skoro 2%. Jaké vysvětlení má můj společník? "Je to divné, musím se na to zeptat a prověřit to. Ale já jim věřím, jsou nejlepší a ty fondy dělají 10% ročně. Jsou to přímé investice do majetku." Nemám už sil, abych se zeptal, co znamená přímá investice do majetku, když si kupuji podíly podílového fondu. Naposledy poděkuji a ukončuji schůzku. 
 
Děkuji specialisto E&S, děkuji nejlepší ziskové fondy Evolution, které jsou lepší než cokoliv jiného na trhu. Přeji vám všem těch 10% ročního zisku a doporučuji se více modlit. On pak přijde a bude i stabilní.
 
Co ale doopravdy nechápu, jsou lidé, kteří jsou schopni a ochotni investovat do podobných produktů. Kroutím se při slově investovat, spíše bych napsal přispět, darovat. Mrzí mě i forma, jakou můj dnešní společník vystupoval. Expert, specialista, přitom nevěděl skoro nic a stále opakoval, že jsou nejlepší a že tomu věří. Ano je důležité mít víru, ale důležitější je tu samou víru o něco opřít.
 
Až se někdy dostanete do podobné situace jako já, proto vám bude sedět specialista E&S, který bude stát v neochvějné víře a slibovat výnosy, kterých slavný Evolution (což jsou fondy fondů, tedy dvojité poplatky) nikdy nedosáhli, vzpomeňte na tento článek, poděkujte, rozlučte se. Pak vemte rozum do hrsti a rozhlédněte se, kde je opravdu možnost investovat tak, aby přicházel i zisk. 
 
Vím, je to přízemní investovat tak, aby člověku přicházel profit. Ale zároveň je to lepší, minimálně z ekonomických důvodů ...
 
Alex Investor Alex Investor

Pokud mi chcete:

a) cokoliv sdělit či nabídnout

b) požádat o názor

c) vynadat či poděkovat

d) pozdravít

e) cokoliv jiného

 

zde je můj email a budu rád, když se ozvete:

alexinvestor@seznam.cz

 

Tipy pro investory: Naučte se základy opčního obchodování

Komentáře k článku