InvestPortal.cz Vyhledat
Zobrazit všechny články

Velké změny v energetice a jak na nich vydělat

16.7.2013 Administrátor (přečteno 4705x)
Velké změny v energetice a jak na nich vydělat

Třebaže to tak nemusí vypadat, v Evropě se poslední dobou dějí velké změny na poli energetiky. Němci se například výrazně odklánějí od jaderné energetiky (toho budou řekl bych brzy litovat.). Momentálně se dějí zajímavé věci v oblasti těžby a distribuce plynu. A to s celosvětovým dopadem.

Výměna lídrů

Gazprom již není největším dodavatelem plynu do Evropy. V roce 2012 si vyměnil tuto pozici s Nory. Ty zastupuje především norský Statoil. Má to své důvody. Norové pružněji reagují na snížení ceny plynu na světových trzích. Gazprom oproti nim prodává plyn většinou podle dlouhodobých kontraktů, v nichž je cena "navázána" na stále celkem vysokou cenu ropy. Však se díky tomu dostal i do ostrého sporu se svými odběrateli. Statoil nabízí plyn levněji. Což je u této komodity rozhodující.

Kdo vyváží plyn do Evropy (2012)
Země Podíl
Norsko 35%
Rusko 34%
Alžírsko 14%
Katar 10%
Ostatní 7%

Proč klesá cena plynu

Cena plynu klesá vytrvale a delší čas. Je to dáno hospodářskou situací v Evropě, která se již nějaký čas potácí v recesi. Díky tomu klesá spotřeba. Dále je do EU z USA dováženo levné uhlí. I to má svůj důvod. Je to dáno velkým pokrokem v těžbě břidlicového plynu. Z USA se stává po velmi dlouhém čase exportér energetických komodit. Aby toho bylo více, tak do EU přichází z Kataru zkapalněný plyn. V tabulce výše vidíte, že má již desetinu trhu. To všechno ještě umocňují energie z obnovitelných zdrojů, v EU momentálně značně finančně i politicky podporované.   

Situace v ČR

V ČR je stále 80% spotřeby plynu tvořeno plynem ruským.

Gazprom

Gazprom to momentálně nemá lehké. Ceny plynu šly dolů. Je to stále silný hráč, dlouhodobě jedna z nejziskovějších firem v Evropě. Ale situace v energetice přituhuje. A Gazprom se bude muset přizpůsobit. Jít s cenou ještě dolů. Minimálně výhledově příští dva roky. 

Politika

Není si třeba nic nalhávat. Ruská ropa a plyn jsou stále jistá páka ruského politického vedení. Evropa je stále na ruském plynu značně závislá. Dokonce i Itálie či Německo, které podepsaly s Gazpromem nové dlouhodobé kontrakty. Na ruském plynu závisí i baltské země (mimo Estonska).  

Česko má v podzemních zásobnících uskladněn plyn v objemu odpovídajícím dvěma pětinám celoroční spotřeby.

Výhled

Energetika prochází v posledních letech celkem zajímavým obdobím. Hraje v ní úlohu břidlicový plyn (USA), zkapalněný plyn, vývoj na poli jaderné energetiky (odklon), obnovitelné zdroje. Pokud snad hledáte silné firmy k akciové investici a úvahám, výše uvedený Statoil či Gazprom jsou a ještě dlouho budou zatraceně silní hráči.     

Administrátor Administrátor

Mám za sebou 17 let investování a obchodování na akciových trzích, v ČR i v zahraničí. Investuji svoje vlastní finanční prostředky. Podnikání i investice mne živí a dnes již pracuji pro radost.

Tipy pro investory: Naučte se základy opčního obchodování

Komentáře k článku