Ekologická daň aneb jak donutit lidi nejezdit vůbec

Ministerstvo životního prostředí se chystá vládě předložit zákon, který zavádí ekologickou daň pro auta vyrobená mezi lety 2000 až 2005. Poslední dobou jakoby se nesmyslné kroky našeho státu jenom vršily. K EET a dalším hloupým krokům tak přibude nová ekologická daň. V tomto textu si dovolím popsat proč je ekologická daň špatný nápad a to s využitím selského rozumu.

Zavedením poplatku – ekologické daně – chce úřad přispět ke zlepšení kvality ovzduší. Myšlenka možná správná, ovšem provedení velmi špatné a kontraproduktivní. Takto ten problém stát rozhodně nevyřeší. 

Koho se bude nová ekologická daň týkat? Zvýšení poplatků se podle MŽP týká normy EURO 1 (a to z pěti na deset tisíc Kč), normy EURO 2 (ze tří tisíc na pět tisíc Kč) a normy EURO 3 (ta dosud byla bez poplatku, nově jsou navrhovány tři tisíce Kč).

Nyní proč je to špatné řešení. Lidé, kteří si kupují a provozují například 12 let starý vůz tak samozřejmě činí z nějakého důvodu. Ten důvod bude v naprosté většině ten, že nemají dostatek peněz na nové auto. Neznám snad nikoho, kdo by si nekoupil nový či zánovní vůz, kdyby na něj měl dostatek peněz.

Starší vozy mají skutečně většinou lidé, kteří mají méně peněz než ostatní, kteří si nový vůz nemohou dovolit. A co s tím udělá stát? Udělá s tím to, že je ještě potrestá a „napálí“ jim „pokutu“, resp. daň. Tito lidé využívají osobní vůz velmi často k dojezdu do zaměstnání či ke svému drobnému či ještě drobnějšímu podnikání.

Když jim nyní stát vytvoří další daň, je dost možné, že si tento vůz již nebudou moci dále dovolit provozovat. Je to dobrý způsob, jak přivést další lidi na pracovní úřady a znemožnit jim drobné podnikání. Tím, že jim vezmete další peníze jim tak ještě zhoršíte finanční situaci a tím spíše si nebudou moci nový lepší a ekologičtější vůz dovolit. 

Ekologická daň je velmi hloupý nápad. Když lidem vezmete další peníze, nikdy je nedonutíte koupit si nový ekologičtější vůz a ještě zhoršíte jejich situaci a oddálíte nákup ekologičtějšího vozu. Víte co by fungovalo?

Kdyby stát naopak lidem bral méně peněz. Kdyby byly menší daně. V ten okamžik by lidé měli více peněz a obměna vozového parku v naší zemi by probíhala mnohem rychleji. Snad každý chce mít nové krásné (a ekologické) auto, ale musí na něj mít nejprve peníze. 

Proč dělá stát další nesmyslný krok, který jenom zhorší situaci? 

Upozornění k CFD: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 51 až 76 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

© 2024 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang